menu

Terugleverkosten zonnepanelen bij een oude (analoge) meter: hoe zit het?

Ruim 7 miljoen Nederlandse huishoudens zijn inmiddels uitgerust met een slimme meter. Ondanks de voordelen en groeiende populariteit, kiezen vele huishoudens er nog steeds voor om hun oude, analoge draaischijfmeter (ferrarismeter) te behouden.

Maar met de recente invoering van terugleverkosten ontstaat er verwarring bij huishoudens die nog een oude meter hebben. De vraag die bij hen opkomt: gelden de terugleverkosten ook voor mij?

In dit artikel duik ik dieper in op deze materie en geef ik antwoord op deze vraag.

Verschil analoge en slimme meter

Voordat ik antwoord geef, leg ik hieronder uit wat de precieze verschillen zijn tussen een analoge en slimme meter.

Analoge meter (ferraris)Slimme meter
DataverzamelingGeen dataverzameling; meet alleen het netto verbruikVerzamelt gegevens over verbruik en teruglevering
Terugleveren en salderenAutomatische saldering door fysiek terugdraaien van de meterAparte digitale registratie van verbruik en teruglevering
PrivacyHoger, geen gegevensuitwisseling met energieleverancier, behalve meterstanden doorgevenLager, gegevens over verbruik en teruglevering worden gedeeld met energieleverancier
GebruiksgemakWeinig tot geen inzicht in verbruik en terugleveringGedetailleerd inzicht in verbruik en teruglevering
ToekomstbestendigheidNiet geschikt voor gedetailleerd energiemanagementGeschikt voor dynamische energietarieven en management
BeleidVervanging wordt aangemoedigd door de overheid en netbeheerdersAangemoedigd en soms verplicht, bijvoorbeeld bij aansluiting op warmtenet.

Geen terugleverkosten

Als je goed hebt opgelet, verklapt de tabel hierboven eigenlijk al het antwoord hoe het zit met het berekenen van terugleverkosten bij een oude meter.

Voor het berekenen van terugleverkosten moet de energieleverancier weten hoeveel stroom je precies hebt geleverd aan het elektriciteitsnet.

Meter draait vooruit of achteruit

Bij een analoge meter draait de meter vooruit of achteruit, afhankelijk van wat je op dat moment afneemt en teruglevert. De teruggeleverde stroom wordt daardoor op de meter zelf al van de afname afgetrokken en dus niet apart bijgehouden. Dit in tegenstelling tot de slimme meter, die elke kWh die terug naar het net gaat, registreert via een apart telwerk.

Bij een analoge meter kan de energieleverancier jouw teruglevering niet apart aflezen. En daarom betaal je dus ook geen terugleverkosten.

Afhankelijk van je totale teruglevering met zonnepanelen kan de oude meter je enkele tientjes tot honderden euro’s per jaar aan terugleverkosten besparen.

Haal het maximale uit je panelen

Benieuwd hoe je het maximale uit je zonnepanelen haalt? Met de energievergelijker kun je eenvoudig energiecontracten vergelijken en de beste opties vinden die aansluiten bij jouw situatie.

Slimme meter nog niet verplicht

Netbeheerders zijn op grote schaal bezig geweest met het uitrollen van slimme meters bij woningen.

Als je geen slimme meter wilt, kun je deze weigeren bij je netbeheerder en je huidige energiemeter behouden. Je moet dan zelf je meterstanden blijven doorgeven.

Is je oude meter echt aan vervanging toe, dan ontvang je een nieuwe digitale meter. Deze is niet op afstand uit te lezen, maar bevat wel twee aparte telwerken voor verbruik én teruglevering.

Op energievergelijk.nl vind je meer informatie over kosten, voordelen en nadelen van de slimme meter.

Salderen bij oude of slimme meter

Hoe zit het precies met salderen in combinatie met een oude elektriciteitsmeter?

De salderingsregeling maakt het voor huishoudens met zonnepanelen mogelijk om de elektriciteit die zij aan het net leveren weg te strepen tegen de elektriciteit die zij van het net afnemen.

Financieel betekent dit dat de waarde van de teruggeleverde energie wordt verrekend met de energie die van het net wordt gebruikt. Dit gebeurt tegen hetzelfde tarief, inclusief belastingen en leveringskosten.

Salderen kan zowel met een slimme als oude meter en maakt qua kosten meestal niet zoveel uit (uitzonderingen daargelaten).

Einde salderen per 2027

De aanstaande regering wil de salderingsregeling per 1 januari 2027 afschaffen. Dit betekent dat jouw opgewekte elektriciteit niet meer 1 op 1 mag wegstrepen met de stroom die je verbruikt. In plaats daarvan is het waarschijnlijk dat je een terugleververgoeding ontvangt voor alle elektriciteit die je teruglevert.

Digitale meter in de toekomst waarschijnlijk wel verplicht

Bij het afschaffen van de salderingsregeling wordt het waarschijnlijk verplicht om een digitale (slimme) meter met dubbel telwerk te hebben – één voor het verbruik en één voor de opbrengst. Anders kan er niet nauwkeurig worden bijgehouden hoeveel stroom er precies wordt teruggeleverd. Dit zou leiden tot aanzienlijke financiële verschillen tussen huishoudens met een slimme meter en die met een oude meter.

De verplichting om een digitale (slimme) meter te installeren stond oorspronkelijk gepland voor 2025. Dit was onderdeel van het plan toen de Tweede Kamer instemde met het afbouwen van de salderingsregeling. Echter, dit plan werd niet uitgevoerd omdat de Eerste Kamer ertegen stemde.


Auteur

Geschreven door:

Auteur Koen Kuijper

Koen Kuijper, al jaren actief als energie-expert, volgt dagelijks de ontwikkelingen in de energiemarkt. Met advies op maat ondersteunt hij huishoudens en is hij het vertrouwde gezicht in de media.

Meer over Koen

138 reacties

  • R

    Ria

    Ik ook een verrassing. 8 zonnepanelen en een analoge meter.
    €500 terugleverkosten in rekening gebracht door Innova op eindafrekening. Mag dat zomaar?

    Reageren
  • R

    rob

    Ik heb ook een verassing. Analoge meter, paar zonnepanelen en toch een bedrag van c.a € 500 op de afrekening vanwege het “niet kunnen uitlezen van de meter.
    Mag dat zomaar

    Reageren
  • R

    R. van Duren.

    De plaatsing van een nieuwe meter is bij mij destijds niet uitgevoerd omdat mijn meterkast (we wonen in een oude boerderij van 1870) te smal was. De meterkast staat in de kamer. Wie gaat ervoor zorgen en met name betalen dat dit netjes aangepast wordt? Ik heb echt geen behoefte aan een nieuwe meter. Ben gelukkig met mijn oude en mijn 30 zonnepanelen waar ik flink voor betaald heb.

    Reageren
    • D

      Da ny

      @R. van Duren.

      Draait tarief 2 ook alleen bij terug ?

      Reageren
  • F

    Frans van Velzen

    Ik heb nog een oude meter. Wat als mijn meterstand aan het einde van het jaar lager is dan aan het begin? Moet ik dan over het teveel teruggeleverde dan toch een terugleververgoeding betalen ondanks mijn oude meter? Ik hoor het graag. Gr. Frans

    Reageren
  • B

    Ben

    Op mijn adres met slimme meter krijg ik een boete voor de terug geleverde energie. Apart van de kW teruglever prijs. Een buurman heeft nog de ouderwetse meter. Die betaald niets aan boete. Dit is toch rechts ongelijkheid!

    Reageren
  • H

    Haren

    ik wilde op de website energieleveren mijn ferrarismeter aanmelden vanwege de plaatsing van zonnepanelen. De zes cijfers leverde niets op. Is dit een bekend probleem bij mensen met een analoge meter?>

    Reageren
  • M

    Mel

    Ik heb zonnepanelen en een oude meter (terugdraainde) hoe wordt dit berekent bij de leverancier als ik – verbruik heb op de jaarafrekening ?

    Reageren
  • H

    Huib

    Ik zit zo even te lezen. Maar is het uitzetten van je uitlexing nu verstandig mrtde terugleverkosten?
    Immers begint de terugleverkosten zodra deze een teruglevering constateert.
    Dat kan namelijk een wereld van verschil zin.
    Als de meter niet uitgelezen kan worden en deze dus 1x per jaar doorgeeft met de hand kan je in principe dus gewoon salderen.
    Een digitale ‘domme’ meter is namelijk niet vereist.

    Reageren
  • E

    Ed

    Ben ook nog een van de laatste die moedig stand houd om de analoge echte slimme meter te behouden in de meterkast. Las vandaag dat met de nieuwe energiewet in 2025 ik er toch echt een moet geloven om die slimme monteurs verplicht binnen te laten.

    Zijn er nog ontsnappingsroutes om de vervanging uit te stellen of te vertragen?
    Iemand moet toch de laatste zijn?

    Mvg Ed

    Reageren
    • J

      Jan

      @Ed

      Ik heb dezelfde vraag. Enexis begint al te drammen.

      Reageren
      • H

        Hanneke

        @Jan
        Hier precies hetzelfde. Ze wisten me snel te vinden toen de wet werd aangepast…
        Ik ben niet van plan een nieuwe meter te plaatsen tot het echt niet meer anders kan.

        Reageren
    • M

      Morgane

      @Ed

      Volgens info van de RDI geldt pas vanaf 2026 een vervangplicht in het kader van de nieuwe Energiewet. Wanneer jij aan de beurt bent is afhankelijk van de netwerkbeheerder. Dit jaar dus nog GEEN verplichting. Kijk op RDI.nl. 🙂

      Reageren
    • W

      Wil

      @Ed

      De eerste kamer heeft de wet getorpedeerd, dus alles nog even als het oude

      Reageren
  • G

    Gerard

    Vraag, ben je verplicht teruggeleverde stroom op te geven aan leveranciers,heb een digitale meter zonder toestemming aan leveranciers om af te lezen dus geen zogezegde slimme meter .

    Reageren
  • D

    Dolf

    Een energieleverancier kan een afnemer verplichten tot het laten installeren van een digitale meter als er een wet tot verplichting is aangenomen door de eerste kamer. Probeert een leverancier dat toch dan is dat onwettige dwang.

    Reageren
  • S

    S Veenstra

    kan je een anologe meter voor een slimme meter plaatsen

    Reageren
  • B

    Bert

    Vraag over de berekening van de teruggeleverde energie.
    Eigenlijk is de vraag heel simpel. Over welke periode, of niet, wordt berekend hoeveel je hebt teruggeleverd.

    Bijvoorbeeld:
    Ik lever per dag 1kW terug en verbruik 2kW van het net.
    – Betaal ik dan voor die ene kW? (dus alles wat ik die dag verbruikt heb)
    – Betaal ik dan niets omdat ik die dag meer verbruikt heb? (doordat het tegen elkaar weggestreept wordt)

    Volgens mij wordt mijn (wel slimme) energiemeter eenmaal per dag uitgelezen. Bewaard en stuurt de slimme meter dan ook de teruggeleverde energie?

    Heeft het nog voordeel om het uitlezen te blokkeren en ik zelf mijn energieverbruik doorgeef?

    Iemand die mij daar duidelijkheid in kan verschaffen?

    Reageren
    • G

      Gurbe

      @Bert

      volgens mij maakt het niet uit hoe vaak of wanneer de meter wordt uitgelezen iedere KWH die je verbruikt of terug levert wordt op een apart telwerk geregistreerd .
      ook het hoog en laag terief konen op aparte telwerken.

      Reageren
  • H

    Hans

    Ik noem een analoge meter al jarenlang een slimme meter en datgene wat een slimme meter wordt genoemd een sluwe meter. Wordt ook met de huidige terugleverkosten nog meer duidelijk wat de echte slimme meter is.

    Reageren
  • B

    Bart

    Je kan toch ook de slimme meter door de netbeheerder zo laten instellen dat deze niet op afstand leesbaar is?

    Reageren
    • E

      Edwin

      @Bart,

      Helaas is het uitzetten van een slimme meter een fabeltje (vandaar ik nog een draaistroom meter heb). Op de achtergrond zet met een vinkje ☑️ uit waardoor de energiemaatschappij zegt niet meer te kunnen uitlezen. Al zou dat zo zijn dan kan de netbeheerder dat nog wel en deze verkoopt je gegevens (oké) anoniem aan verschillende partijen zoals de woning verhuurder waar ik bij werk….

      Reageren
  • A

    arie

    hay koen Kuijper is een nieuwe meter nu al verplicht of niet ? heb nog een terug telwerk [ 1974 ] op 8 zonnepanelen – en heb 5 vriezers het hele jaar draaien – nu dreigt fattefall – liander met rechtszaken – stroom en Electra afsluiting + kosten nieuwe meters enz – of heb ik nog rechten tot 2027. ?

    Reageren
    • G

      Geret

      @arie ja Koen graag reactie zit in dezelfde situatie.

      Reageren
    • H

      Hein

      @arie

      Dit heb ik ook gehad na jaren van weigeren, een aangetekende brief met de drieging mij af te gaan sluiten en gerechjtelijke stappen. Ik heb gezegd dat ik heel graag mee wil werken als ze mijn meter daadwerkelijk hebben gekeurd, en als blijkt dat hij niet meer goed funtioneerd hij vervangen mag worden.

      Ik heb in de algemene voorwaarden nergens gelezen dat ik de meter moet laten vervangen als hij afgekeurd is wat uit een steekproef naar voren is gekomen. Er staat wel dat je medwerking moet verlenen aan vervanging als er een defect is. Bewijs dan eerst maar even dan er daadwerkelijk een defect is aan mijn meter.

      Ik heb na een week een vaag mailtje terug gehad wat kant nog wal sloeg, zonder testuitslagen van de steekproef van de meters waar de mijne ook onder valten, zonder antwoord op mijn vragen en dat als ik de meter wil laten testen dat dat kosten metzich mee brengt.

      Wel komen ze met het antwoord dat als ik niet meewerk er melding wordt gedaan bij het RDI en dat zei er dan misschien werk van kunnen maken middels gerechtelijke stappen, en dan zo mijn medewerking af kunnen dwingen.

      Allemaal loze dreigementen dus om zo je meter te laten vervangen zodat je terugleverkosten kunt gaan betalen.

      Dit mailtje is ontvangen op 18-11 en ik heb nog niet gereageerd.

      Reageren
      • P

        Peter

        @Hein
        Mooi verhaal , hier heb ik wat aan en weet ik wat mij ook te verwachten staat.
        Ik heb 8 zonnepanelen en een draaischijfmeter uit 1963 die het prima doet met terugdraaien. Ben energie neutraal en gebruik geen gas.
        Ik geef altijd een positief getal op van ongeveer 120 kwh.
        Dus mijn maandlasten zijn nihil.

        Reageren
  • E

    Eric

    lijkt me toch dat wat de analoge meter negatief staat t.o.v de vorige x gewoon als terugleverboete gefactureerd gaat worden. Kan me niet voorstellen dat ze deze kwh zomaar schenken. Doen ze dat niet ist echt discriminatie.

    Reageren
    • E

      Esko

      @Eric
      Dat is waarom een slimme meter zo slim om de energieverkoper aan meer winst te helpen.
      Slim toch.

      Reageren
  • C

    Cees

    Ik vraag me af of dit voor een rechter stand zou houden? Dit is toch typisch een staaltje van rechtongelijkheid? Iemand hier met de nodige juridische kennis?

    Reageren
  • E

    Ellen

    Zonnepanelen liggen al 2 jaar op m’n huis, heeft woningbouw gedaan voordat ik dit huis kreeg. Vorig jaar bij de jaarafrekening geen problemen gehad, nu zegt mijn energieleverancier dat ik de zonnepanelen moet aanmelden bij enexis anders kunnen ze de jaarafrekening niet maken. Ben ik dit verplicht? Ik heb nog een oude meter.

    Reageren
    • E

      Esko

      @Ellen
      Nee, nee

      Terugleverkosten zonnepanelen bij een oude (analoge) meter: hoe zit het?

      Reageren
  • B

    Bridge Sie

    Laat ik toch een hele zomer alles branden in huis zodat de stroom op is.

    … Lever ik niks terug en betaal ik niks …

    Willen ze dat dan……

    Reageren
    • J

      John

      @Bridge Sie: Dat is precies zoals ik dat ook doe, in de winter elektrische kachel aan, bespaard weer wat gas….

      Reageren
  • Z

    Zipakira

    Het gebruiksgemak bij een AM kan je gemakkelijk zelf weten door afzonderlijk apparatuur aan te schaffen en te installaren naast je AM. Geeft je bijna exact dezelfde gegevens als een HA meter op de P1 poort van de DM. Alleen geen grafieken! maar velen hebben daar programmatuur voor geschreven.

    Reageren
  • Z

    Zipakira

    IN Belgie moet je bij een analoge meter toch terugleveringskosten betalen, deze worden berekend op het vermogen van jouw omvormer van zonnepanelen; +- 43€ /kW

    Reageren
  • R

    Rdttr

    Begrijp ik het nu (niet) goed, dat je straks feitelijk een woning energie- neutraal kan krijgen/ maken of kopen, want op een gegeven moment heb je in een (bijv.) hele koude/warme tijd toch nog iets extra’s nodig, v.b. een airco, of iets dergelijks. Kost dan niet veel, maar toch, en mede hierdoor moet je altijd een contract houden met terug lever kosten, of een batterij?

    Reageren
  • F

    Frans Janssen

    Is het toegestaan bij een slimme meter om de meter uit het stopcontact te trekken zodat enixes mij niet kan bespioneren en dus geen telwerk ziet dus dat ik dan zelf de standen moet doorgeven alleen wat ik inkoop

    Reageren
    • Z

      Zipakira

      @Frans Janssen
      Nog aan de Analoge Meter, noch aan de Digitale meter is een stopcontact. Bedrading wordt rechtstreeks in het toestel aangesloten; daarna wordt de kast vergrendeld !

      Reageren
  • K

    Kuip

    Er bestaat al een digitale domme meter (geeft levering en teruglevering weer), voor mensen die om wat voor reden dan ook niet willen dat de meterstand uitgelezen kan worden. Deze gemoedsbezwaarden worden dus volledig tegemoet gekomen.

    Is er dan nog een andere reden waarom je een analoge meter wilt behouden? Ja natuurlijk dat zijn de zonnepaneel bezitters. Ik vermoed dat je straks verplicht wordt om je meter te laten vervangen door een domme of slimme maar wel digitale meter. Als je dit niet doet pleeg je zeer waarschijnlijk belastingfraude.

    De netbeheerder is verantwoordelijk voor de meter, bij weigeren van het vervangen van een ‘defecte’ meter hebben zij vast bevoegdheden om de aansluiting af te sluiten.

    Energiemaatschappijen zullen op enig moment ook geen elektriciteit meer willen leveren aan mensen met een analoge meter. Dus bij verlengen contract doe je niet meer mee. Dit geeft dan de mogelijkheid om een apart contract aan te bieden voor analoge meters, met een extra heffing erop.

    Ik schets zo wat mogelijke scenario’s, geen idee of dit werkelijkheid wordt, maar ik kan mij niet voorstellen dan een klein groepje zonnepaneel bezitters een fors financieel voordeel kunnen blijven behouden door weigeren van vervangen van hun oude meter.

    Reageren
    • N

      Nico

      @Kuip
      “Fors financieel voordeel? ”
      Dat is precies waarmee deze mensen inclusief ikzelf zijn verleid om zonnepanelen aan te schaffen.
      En zie het is als bij toverslag omgekeerd naar een ” fors financieel nadeel ”
      Het scenario is hetzelfde bij wegenbelastingvrij elektrisch autorijden , grappig dat we er massaal intrappen.

      Reageren
    • I

      Inge

      @Kuip
      Ik heb 13.000 euro betaald voor 15 eersteklas panelen. Ik heb een oude meter, die Liander vast heeft gezet. Ze wilden eea controleren en later kwamen we erachter dat ze hebben gerotzooid. Dus ook al schijnt de zon het hele jaar, hij draait maar tot een bepaald getal terug. De meter is volgens liander afgekeurd…..apart……
      En we betalen nog steeds 250 per maand aan energie. Dus dat forse voordeel?
      Ik zie het zo dat ik 13000 euro armer ben geworden

      Reageren

Schrijf een reactie

Het e-mailadres blijft prive.