menu

Stormloop op Noodfonds Energie 2025: budget na één week al op

— Update 29 april 2025 — Het Tijdelijk Noodfonds Energie heeft de deuren alweer moeten sluiten, amper een week na de heropening. De reden: een ongekende stroom aan aanvragen, waardoor het beschikbare budget van 56,3 miljoen euro volledig is opgebruikt.

Meer dan 210.000 huishoudens met een laag inkomen deden een beroep op het fonds in de hoop hun stijgende energielasten te verlichten.

Zorgwekkend

De organisatie achter het fonds spreekt van een “zorgwekkend signaal” over de financiële druk waaronder veel mensen momenteel leven. De aanvraagpiek zorgde zelfs voor technische problemen bij het UWV, dat het aanvraagproces faciliteerde. Het systeem kon de toestroom tijdelijk niet aan, wat tot frustratie leidde bij burgers die de steun hard nodig hebben.

Het noodfonds benadrukt dat het begrip heeft voor de teleurstelling bij mensen die te laat waren met hun aanvraag. Tegelijk hoopt het fonds dat de huishoudens die wel tijdig hulp vroegen, hiermee een beetje lucht krijgen.

Aanvragen beoordeeld

Voor wie nu nog met betalingsproblemen kampt, adviseert het fonds om hulp te zoeken bij de gemeente of bij maatschappelijke organisaties. Die kunnen ondersteunen bij het vinden van alternatieven.

De komende weken worden alle binnengekomen aanvragen beoordeeld en wordt de financiële hulp verdeeld onder de meest kwetsbaren.

Vanaf deze datum kun je het Noodfonds Energie aanvragen

— Origineel bericht 5 april 2025 — Omdat de energierekening voor veel Nederlanders nog steeds hoog is, is het Tijdelijk Noodfonds Energie ook in 2025 opnieuw geopend.

Het Noodfonds is een vorm van energietoeslag en biedt financiële ondersteuning aan huishoudens met een laag inkomen en een relatief hoge energierekening.

Tip: check of je in aanmerking komt met de Noodfonds Energie Zelfcheck.

Week van 22 april

Het Noodfonds Energie is vanaf 22 april geopend.

Ter voorbereiding kun je kijken of je in aanmerking komt en alvast enkele gegevens verzamelen, zoals:

  • Energierekening(en)
  • Je maandelijkse termijnbedrag (volgens advies van de leverancier)
  • Het klantnummer van je energieleverancier

Daarnaast is het bij de aanvraag noodzakelijk dat alle personen in jouw huishouden met een inkomen in de buurt zijn.

DigiD

Verder heb je een DigiD nodig. Heb je nog geen DigiD? Vraag deze dan eerst aan. Dit kan best wat tijd kosten, dus begin hier zo snel mogelijk mee.

Wie kan het Noodfonds Energie aanvragen?

Of jij in aanmerking komt voor het Noodfonds Energie is afhankelijk van je inkomen en de hoogte van je energierekening.

Maximaal inkomen

Allereerst heeft jouw huishouden een bruto-inkomen van maximaal 200 procent van het sociaal minimum.

In de praktijk betekent dit:

  • Maximaal € 3.400 bruto per maand (voor alleenstaanden)
  • Maximaal € 4.740 bruto per maand (voor samenwonenden)

Dit inkomen is inclusief 8 procent vakantiegeld.

Minimale energiekosten

Daarnaast zijn er eisen aan de minimale hoogte van je energiekosten. Deze moeten hoger zijn dan 8 tot 10 procent van het bruto maandinkomen. Tot 130 procent van het sociaal minimuminkomen geldt 8 procent, daarboven wordt een minimum van 10 procent aangehouden.

Check of je in aanmerking komt

Om huishoudens te helpen, is de tool ‘Noodfonds Energie Zelfcheck’ ontwikkeld. Dit online hulpmiddel helpt jou in een paar stappen te bepalen of je mogelijk steun kunt krijgen via het Noodfonds.

Aan de uitslag van de tool kunnen geen rechten worden ontleend.

Voorbeelden

  1. Je bent alleenstaande en je verdient 1.700 euro bruto per maand. Om in aanmerking te komen voor het Noodfonds zijn je maandelijkse energiekosten ten minste 140 euro per maand.
  2. Jullie verdienen samen 3.550 euro bruto per maand. Om in aanmerking te komen voor het Noodfonds bedragen jullie maandelijkse energielasten ten minste 355 euro per maand.

Ook blokaansluitingen komen in aanmerking

Het goede nieuws is dat ook huishoudens met blokaansluiting in 2025 in aanmerking komen voor het Noodfonds Energie. Hierbij zijn meerdere woningen of wooneenheden samen aangesloten op één centrale energieaansluiting.

Dit type aansluiting komt vaak voor bij:

  • Appartementencomplexen
  • Verzorgingshuizen
  • Studentenwoningen

Waar doe je de aanvraag?

Het starten van je aanvraag voor de energietoeslag doe je via de website van: www.noodfondsenergie.nl.

Je kunt de aanvraag op de computer doen, maar ook via de app op je telefoon.

Dit kun je verder doen

In de tussentijd zijn er andere manieren om je energiekosten te verlagen:

  • Gebruik goedkope oplossingen zoals tochtstrips, radiatorfolie of een brievenbusborstel.
  • Was op een lagere temperatuur (30 tot 40 graden)
  • Hang je was op in plaats van de droger te gebruiken.
  • Zet apparaten helemaal uit (niet op stand-by).
  • Gebruik ledlampen die veel minder stroom gebruiken dan gloeilampen of halogeenlampen.

De gemakkelijkste manier om minder te betalen voor stroom en gas is overstappen naar de goedkoopste energieleverancier. De top 10 vind je hier.

Auteur

Auteur Koen Kuijper

Koen is al jaren actief als energie-expert. Hij volgt dagelijks de ontwikkelingen in de energiemarkt. En met advies op maat ondersteunt hij huishoudens en is hij het vertrouwde gezicht in de media.

Volg Koen op

160 reacties

  • S

    Slavenburg Gabriele

    Ik heb het al eerder gehad kom ik dan gewoon weer in aanmerking of moet ik het weer aanvragen

    Reageren
  • A

    Annoniem

    Verdien ong 2300 per maand netto.
    Woon samen met 1 kind
    Betaal 200 aan energie direct elke maand
    Vorig jaar 2000 moeten terug betalen kwam toen niet in aanmerking voor noodfonds
    Raar maar waar

    Reageren
    • J

      Johan

      @Annoniem, Hierbij wordt gekeken naar bruto inkomen. Dit zal bij jou ongeveer €3000 a €2900 bruto zijn? Neem hier 8% van. Dan kom je op €375. Ik denk dat je dan te weinig betaald aan de energiemaatschappij/je verbruik te hoog ligt.

      Reageren
    • E

      Ella de Wit

      @Annoniem En hoeveel kreeg u aan toeslagen? Dat wordt ook meegerekend. Dus kindgebonden budget, huurtoeslag, zorgtoeslag, enz.

      Reageren
  • L

    L’R’Bouman

    Betaal 35 euro licht plus 960 euro blokverwarming
    Ben alleen staand heb 1213 euro aow en 40 euro pensioen per maand huur 815 per maand

    Reageren
    • R

      ria van de pol

      @L’R’Bouman
      U schrijft dat u een aow heb van 1213 euro en 40 euro pensioen u betaald 815 euro huur. Wat ik mis is of u nog andere toeslagen heeft op u aow o.a. huurtoeslag mogelijkerwijs chronisch ziek sport en cultuur. Evt zou u ook recht kunnen hebben op een aamvulling van uw aow.

      Met wat u nu betaald komt u mogelijk wel in aanmerking voor energietoeslag want totaal betaald u per maand 115 euro per maand.

      Reageren
    • J

      Js

      @aow voor alleenstaande is 1497.= misschien even de deb contacten. U doet uzelf te kort

      Reageren
  • M

    Maria Bogaert

    Ik betaal 236 per maand ik mijn inkomsten zit netto €1364 Wajong uitkering heb ik er recht op ben 62 jaar oud en alleenstaande en me huur is 620

    Reageren
  • H

    Hendriks

    Ik heb een minimum uitkering. Betaal 55; aan energie maar ook 120; voor blokverwarming zou ik dan in aanmerking komen?

    Reageren
    • J

      Johan

      @Hendriks
      Ja, waarschijnlijk wel. Jouw inkomen ligt op een bijstandsniveau waardoor je eigen bijna altijd recht hebt op de energie-toeslag mits je boven die 8% van je bruto inkomen zit. Je betaald dus totaal 175 euro per maand aan je vaste lasten. Je hebt recht op de toeslag.

      Reageren
  • S

    Svdlinden

    Ik heb al eerder 2 betalingen gehad
    Gaat dit dan weer automatisch of moet je het weer opnieuw aanvragen

    Reageren
    • K

      Krans

      @Svdlinden

      Reageren
    • J

      Johan

      @Svdlinden. Opnieuw aanvragen. Dit ivm dat mensen hun inkomen of vaste lasten kan veranderen.

      Reageren
  • S

    Sabina

    Ik heb nu geen kachel aan alle en voor douchen afwas winters wel. Aan maar op 17 soms 18 op 150 moet je zitten geld dat alleen dan voor de wintermaanden neem ik asn en het is april de rekening van maart was lasg bij mij ? Iemand ? Een tip of iets djw

    Reageren
  • M

    Melle Willem Hamstra

    Mijn inkomenbus 1308/ maand inclusief vakantiegeld. Ik kwvercrerug maar weet niet hoeveel dat gaat worden. Dat wordt pas na een loopjaar berekend, voor die tijd weet ik niet of en hoeveel ik bijbetaken moet. Ik het nog mogelijk pas een aanvraag te doen wanneer dat wel bekend is?

    Reageren
  • M

    M tuitel

    Worden ook de huur en zorgtoeslagen bij het inkomen gerekend? Om aan het max bedrag te komen?

    Reageren
    • N

      Natascha

      @M tuitel
      Nee natuurlijk niet, je inkomen is je uitkering of loon

      Reageren
      • E

        Ella de Wit

        @Natascha Ik heb gehoord dat de toeslagen die men ontvangt ook worden meegeteld.

        Reageren
    • E

      Ebnnoiee

      @M tuitel

      1235678

      Reageren
  • S

    Salma

    Mijn brutoloon is 2200 en ik betaal 150 voor energie heb ik recht op of niet ? En ik ben alleenstaand.

    Reageren
    • B

      Birza

      @Salma

      1 van de genoemde voorbeelden is:

      Je bent alleenstaande en je verdient 1.750 euro bruto per maand. Om in aanmerking te komen voor het Noodfonds zijn je maandelijkse energiekosten ten minste 140 euro per maand.

      Kijkend naar uw brutoloon denk ik van niet.

      Reageren
  • D

    Dion

    Heb heel de winter met de kou de verwarming niet aangehad. Alleen bij opstaan even de woonkamer maximaal 3 kwartier de ketel laten draaien omdat het anders 13 graden was. Daarom is mijn verbruik laag gebleven en zal ik het niet krijgen denk ik. In de avond vroeg naar bed omdat de woonkamer koud was en maar ben gaan slapen in bed. In de keuken standaard 12 graden. Weinig gestookt dus helaas voor mij dan.

    Reageren
    • A

      Angelique

      @Dion

      Bij mij ongeveer hetzelfde verhaal, met jas en dekens overleefd. 2 keer id week kort douchen dan de verwarming even aan. En veel vaak en vroeg onder de dekens. Ik zeg je dit vind ik dus niet echt eerlijk.

      Reageren
    • C

      Carla

      @Dion
      Hier net zo, niet boven de 14 graden gestookt dus laag verbruik. Voelt als een straf als je je best doet uit de financiële problemen te blijven met een minimum inkomen door je rekening zo laag mogelijk te houden.
      Beter is het om inkomensafhankelijke toeslag te regelen..
      Sterkte..

      Reageren
    • T

      Trudi

      @Dion
      Veel cliënten ook, liggen bijna de hele dag in bed op koude dagen, de rest met 2 truien en een deken op de bank. Cliënten van 80/90 jaar. Het is kiezen voor ze, eten naar het ziekenhuis of verwarming. Eten passen ze als eerste aan, dan de verwarming onder het ziekenhuis komen ze vaak niet uit op die leeftijd. Dus inderdaad 3 kuub gas verbruik per maand.

      Reageren
  • S

    Sjaam

    Vanaf 21 april kun je het proberen

    Reageren
    • H

      Hornung

      @Sjaam

      90/100, euro aan eleciteit gas do ik niet aan ,ben alleend staan.

      Reageren
  • J

    Jo

    Het lukt maar niet om verder te komen op de app vanwege drukte .
    Meer mensen last van ?

    Reageren
  • M

    MRR.William

    zou graag willen naam opgeven
    Wij vinden dat wij teveel betaald.
    Graag formulier opsturen.

    Reageren
  • M

    M

    Wij verdienen niet veel maar in aanmerking te komen moet je minstens 355 euro betalen en doordat we zonnepanelen op het dak hebben betalen wij veel minder dus komen we er ook niet voor in aanmerking.

    Reageren
  • M

    M ouwehand

    Ik heb een vraag als je het al die keer kreeg gaat dat weer zo want ik heb alleen maar een aow of m o et ik het zelf aan vragen of gaat het automatisch graag hoor ik hoe het gaat

    Reageren
    • B

      Brenda

      @M ouwehand zelf weer aanvragen.

      Reageren
    • I

      Ivy

      @M ouwehand

      Buurthuis, Maatschappelijk werk kan hier prima mee helpen aanvragen
      Vraag vraag vraag bel ze.

      Reageren
  • T

    Tineke

    Ik vindt het alleen raar dat het over je bruto loon gaat,want wat ik netto over hou is wat ik uit geeft en waarvan ik alles moet betalen

    Reageren
  • R

    R.T.Bacuna

    Mensen met een bijstanduitkering krijg het niet automantie via gemeente?

    Reageren
    • C

      Corine Van der poel

      @R.T.Bacuna

      Ja hoor,t komt ons aanvliegen nou hoed

      Reageren
      • K

        Kaat

        @Corine Van der poel het is een oprechte vraag, daarop hoeft u niet zo lelijk te reageren.

        Reageren
      • I

        Ien

        @Corine Van der poel

        Spellen is ook een kunst.

        Reageren
    • M

      Mira koopman

      @R.T.Bacuna
      Nee, via dit fonds.
      Als je een bewindvoerder hebt via hem haar aanvragen. Maar gezien je inkomen dan heb je er recht op.
      Altijd proberen.

      Reageren
    • E

      Erik

      @R.T.Bacuna

      Ik heb een baan voor je, net zoals duizende andere bedrijven die personeelstekort hebben. Misschien helpt dat

      Reageren
      • K

        Kaat

        Erik vind je dit nodig om zo te reageren. Je kent de reden niet waarom degene een uitkering heeft. Niet iedereen met uitkering is een werkweigeraar.
        Dus als je geen info kan geven, zeg dan niets. Er werd een normale vraag gesteld.

        Reageren
        • M

          Miep

          @Kaat
          Waarom wordt er bij kritiek altijd het uiterste/uitzonderingen erbij gepakt? Het gros KAN werken maar WIL niet. Gratiesjjjjj

          Reageren
  • P

    Petra

    Met alleen mijn energie rekening kom ik niet aan de 8% norm, maar daarnaast betaal ik ook nog aan de verhuurder voor mijn zonnepanelen, als ik dat erbij optel kom ik er ruim boven. Dat zijn ook kosten voor energie en ik doe er alles aan om mijn rekening zo laag mogelijk te houden, tot op het obsessieve toe, maar ik denk niet dat ik een aanvulling krijg, want de zonnepanelenhuur wordt vast weer niet meegerekend

    Reageren
  • L

    Lenie kranenburg

    Moet 150 euro zijn

    Reageren
  • L

    Lenie kranenburg

    We hebben samen een inkomen van 1575,67 per maand dus geen vetpot we betalen q50 euro electra en nog eens 100 euro voor de warmtepomp alles van eneco

    Reageren
  • M

    Marion

    Gaat dat niet automatisch meer als je vorig jaar ook gehad hebt

    Reageren
  • H

    Hichamos

    Ik betaald energie samen met huren naar verhuurder kan ik oook anvraag noodfonds energie GR hichamos

    Reageren
    • C

      Cock Severin

      @Hichamos energie moet een ( grondwettelijk) recht zijn. Net als water en een dak boven je hoofd. En zou gewoon gratis moeten zijn. De energie reuzen worden rijker en rijker. En wij maar betalen en zogenaamde verhalen over de oorlog in Oekraïne slikken die alles zogenaamd duurder maakt

      Reageren
  • K

    Karel

    Zo zie je maar weer… zorgen dat je niet genoeg verdient en je wordt beloond, veel collega’s zijn minder gaan werken anders krijgen ze geen:
    *Huursubsidie
    *Zorgtoeslag
    *Energiehulp
    *Kindgebonden budget
    *Potjes bij de gemeente voor schoolspullen voor de kinderen.

    En ga zo maar door… werken loont niet meer in die godvergeten K^T land.
    Ik weiger om eraan mee te doen, maar een collega in dezelfde functie, zelfde dienstjaren en even oud werkt 24 uur ipv 36 en houdt op die manier meer over…
    Het hele systeem is verrot gemaakt

    Reageren
    • M

      Minder werken levert later ook een lager pensioen op. Niet zo slim dus.

      @Karel

      Reageren
      • B

        Bob

        @Minder werken levert later ook een lager pensioen op. Niet zo slim dus.
        Alsof er straks nog een pensioenpot is .

        Reageren
    • F

      F baladi

      @Karel

      Helemaal gelijk heb je, beter niet werken in deze land want het werkt alleen tegen jou

      Reageren
    • D

      Dat dus

      @Karel

      Reageren
    • T

      Tanimo

      @Karel
      Ik begrijp zo ontzettend wat je bedoelt.
      Ik ben alleenstaande werkende moeder. Als verpleegkundige verdien ik redelijk goed, als alleenstaande met 5 kinderen blijft het echter best moelijk om rond te komen.
      Ik vis achter het net terwijl ik ontzettend hard werk.
      Minder of niet werken wordt beloond.
      Omgekeerde wereld

      Reageren
    • M

      Miep

      @Karel

      Ja, Karel. Ik deel de frustratie met je hier. Genoeg mensen in de bijstand die kunnen werken maar niet willen. Zie het ook genoeg om me heen. Er zou meer stimulatie moeten komen dat men in beweging komt om wèl te werken. Absurd hoe velen zo ontzettend in de bijstand kunnen blijven hangen zonder consequenties. Er is werk genoeg

      Reageren
  • A

    Anneke

    Iedereen betaald stroom en gas dus de energie toeslag voor iedereen geen onderscheid maken

    Reageren
    • N

      Nelly

      @Anneke als je netto b.v. €3000 binnen krijgt of €2000 inclusief subsidies dan heb €1000 meer om uit te geven dus dan ook nog geld willen uit noodfonds energie? Je verwarming wat lager zetten, minder (luxe) uitgave doen enz. dan heb je nog veel meer te besteden dan iemand met een WAO uitkering. Vergeet niet dat mensen met een laag inkomen moeten huren en bijna altijd in oude slecht onderhouden woningen terecht komen? Zielig doen geeft je geen recht op het energie noodfonds.

      Reageren
    • B

      Bientje

      @Anneke
      Ja idd helemaal met je eens
      En niet alleen voor die klaplopers.
      Mensen die werken hebben nergens recht op!
      Iedereen of helemaal niemand.

      Reageren
      • R

        ria van de pol

        @Bientje
        Niet iedereen met een uitkering is een klaploper, in plaats van dat mensen blij zijn dat ze hun eigen boontjes kunnen doppen en dat men niet te ziek of chronisch ziek is, het is echt niet leuk om thuis te zitten en niets te kunnen. Werken heeft wel degelijk zin je krijgt meer vakantiegeld bovenn op je loon. Mensen met een bijstand moeten een jaar wachten om hun eigen geld te krijgen vakantiegeld wordt van je uitkering apart gehouden. En als het goed heb je een baan waar je je thuis voelt wat je leuk vindt om te doen niet iedereen heeft die keus, Wees dankbaar dat je het kan. Wel ben ik het met je eens dat het niet zou mogen zijn dat mensen met een loon wat net te hoog is voor diverse toeslagen maar als je alles bij elkaar opteld komen zij er slechter vanaf. De andere kant is dat mensen het hgeel vaak al niet proberen of men er voor in aanmerking komt omdat ze denken dat men te hoog zit. Wees wat minder bitter over het feit dat je wel meer kan want die andere kant is echt niet leuk,

        Reageren
        • M

          Miep

          @ria van de pol

          Voor de arbeidsongeschikte mensen, chronisch zieken, zeker erg ja. Dit zijn uitzonderingen op het gros wat het prima vindt in de bijstand. Vroeger was er enorme schaamte. Nu vindt het gros het prima.

          Reageren
    • S

      Silvia

      @Anneke
      Daar heb je helemaal gelijk in Anneke.

      Reageren

Schrijf een reactie

Het e-mailadres blijft prive.