Het Noodfonds Energie was binnen een week al leeg door het grote aantal aanvragen van huishoudens. Tienduizenden gezinnen bleven daardoor met lege handen achter.
Ondanks de aanhoudende betalingsproblemen rondom de energierekening komt er dit jaar geen extra geld voor huishoudens die buiten de boot vielen. Dat bevestigt staatssecretaris Jurgen Nobel van Sociale Zaken.
Loterij
Veel huishoudens waren simpelweg te laat met hun aanvraag, of konden deze door de drukte op de website niet eens indienen. Daardoor lijkt hun recht op energietoeslag te vervallen.
“Honderdduizenden huishoudens worden de dupe van een systeem waarin ’wie het eerst komt, wie het eerst maalt.”
Henk de Graaf – directeur Stichting Armoedefonds
Het Armoedefonds startte daarom een landelijke petitie, getiteld: ‘Armoede is geen loterij. Laat het energiefonds dat ook niet zijn’.
Naar schatting grepen 50 tot 75 procent van de huishoudens die hulp nodig hebben mis, stelt het Armoedefonds.
‘Spijtig’
De staatssecretaris Nobel vindt het ‘spijtig’ dat het budget niet voldoende bleek om alle aanvragen af te handelen. De 56,3 miljoen euro die er voor het Noodfonds is uitgetrokken, is dus op.

Nobel geeft aan dat de grote belangstelling voor het fonds aangeeft hoeveel problemen er nog steeds zijn met de betaalbaarheid van energie.
Er komt pas vanaf volgend jaar weer nieuw budget voor het Noodfonds. Er wordt dan ook 25 miljoen euro extra vrijgemaakt. Dat geldt ook voor de daaropvolgende jaren tot 2032. Maar ook in die jaren bestaat de kans dat sommigen geen aanspraak kunnen maken op energietoeslag.
Ongelijkheid
Het snelle leeglopen van het Noodfonds Energie laat zien dat juist de mensen die het hardst hulp nodig hebben, buiten de boot vallen. Tegelijkertijd dwingt het huidige belastingstelsel hen tot hoge energielasten.
Want wie in een slecht geïsoleerde woning woont, heeft niet alleen een hogere energierekening, maar betaalt ook veel meer energiebelasting. Dat terwijl huishoudens met een duurzaam huis zonder gasaansluiting soms juist geld terugkrijgen.
De verschillen kunnen oplopen van enkele honderden tot duizenden euro’s en worden in 2026 alleen maar groter.
Koen Kuijper
Jim
Wat konden we anders verwachten van het meest asociale kabinet sinds jaren?