menu

Netbeheerkosten stijgen: energierekening omhoog in 2026

Je energierekening bestaat uit meer dan alleen energietarieven. Een behoorlijk deel gaat naar je netbeheerder voor het transport van stroom en gas, bijvoorbeeld Liander, Enexis of Stedin.

En precies dat deel van je rekening gaat volgend jaar weer stijgen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) voorspelt een stijging van 3,38 procent. Dat komt neer op ongeveer 25 euro per huishouden.

Stroomnet barst uit zijn voegen

De reden voor de hogere tarieven is simpel: het Nederlandse stroomnet barst uit zijn voegen. Door de snelle opkomst van zonnepanelen, elektrische auto’s en warmtepompen is het net overvol geraakt.

Om te voorkomen dat de lichten uitvallen, moeten netbeheerders zoals Liander en Enexis miljarden investeren in het verzwaren en uitbreiden van de elektriciteitskabels.

En je raadt het al: dit wordt doorberekend aan jou als consument. Ook bedrijven betalen uiteraard mee.

Overzicht

Een overzicht van de nieuwe netbeheerkosten op basis van de 3,38 procent stijging waar de ACM vanuit gaat.

NetbeheerderNetbeheerkosten 2026 (gas)Netbeheerkosten 2026 (stroom)
Enexis€ 254,41€ 492,01
Liander€ 247,55€ 471,14
Stedin€ 268,19€ 489,77
Westland Infra€ 230,68€ 538,86
Coteq Beheer€ 250,22€ 421,47
RENDO Netwerken€ 264,23€ 399,01
Let op: dit is een voorspelling

Definitieve tarieven in november

De ACM publiceert in oktober de tariefvoorstellen van de netbeheerders en stelt de tarieven in november definitief vast.

Belastingplan 2026: alle wijzingen op energie-gebied

Een overzicht van de nieuwe energiebelastingen per 1 januari 2026:

  • Gas: € 0,7267 per m³ (stijging van 2,3 cent)
  • Stroom: € 0,1108 per kWh (daling van 1 cent)
  • Vermindering energiebelasting: € 628,96 per aansluiting per jaar (daling van 6 euro)

inclusief 21% btw

Via Energievergelijk.nl houden wij je op de hoogte van alle wijzigingen.


Auteur

Geschreven door:

Auteur Thomas van Campenhout

Thomas van Campenhout staat bekend als dé trendwatcher binnen de energiewereld. Met zijn scherpe blik volgt hij het laatste energienieuws en analyseert hij de recente ontwikkelingen.

Meer over Thomas

2 reacties

  • G

    Gerrit Berkelder

    Helder verhaal. Maar Greenchoice meldt dat ik terugleverkosten moet betalen vanwege de hoge netbeheerkosten. Dat kan toch niet, want die maken toch deel uit van de netbeheerkosten die Liander in rekening brengt.
    Greenchoice maakt toch alleen hogere kosten, omdat ze onzeker zijn over de productie van zonne- en windstroom en dus soms teveel inkopen en soms te weinig?

    Reageren
    • D

      Danna

      @Gerrit Berkelder netwerkkosten is voor iedereen die bij Greenchoice zit het zelfde

      Reageren

Schrijf een reactie

Het e-mailadres blijft prive.