Een strenge winter kan voor veel huishoudens veranderen in een nachtmerrie. De gasprijs kan volgens een rapport van investeringsbank Morgan Stanley stijgen tot wel 100 euro per megawattuur (MWh).
Als dit scenario werkelijkheid wordt, komt de variabele gasprijs voor de consument uit op bijna 2 euro per kuub. Tegelijkertijd is er begin 2024 geen prijsplafond meer om huishoudens te beschermen tegen hoge energieprijzen.
Voorspellingen winter 2023/2024
Eerder waarschuwde de baas van het Internationaal Energieagentschap (IEA), Fatih Birol, al voor een hogere gasprijs komende winter. Nu heeft ook Morgan Stanley in haar rapport verschillende mogelijkheden geschetst.
Bij een milde winter, een zwakke vraag en een goede prestatie van hernieuwbare energiebronnen, kan de gasprijs flink gaan dalen. In dat gunstige scenario bedraagt de gasprijs op de groothandelsmarkt komende winter dan slechts 15 euro per MWh, wat beduidend lager is dan de huidige prijs.
In een mogelijk doemscenario komt de gasprijs uit op meer dan 100 euro per MWh, wat in buurt komt van het niveau eind vorig jaar. In een gemiddeld scenario zou de prijs 45 euro per MWh zijn.
Drie scenario’s
Een overzicht van de drie scenario’s die zich kunnen ontvouwen en de gevolgen voor de gasprijs van huishoudens.
| 1. Milde winter | 2. Gewogen gemiddelde | 3. Strenge winter | |
|---|---|---|---|
| Europese gasprijs* | € 15 /MWh | € 45 /MWh | € 100 /MWh |
| Prijs variabel contract** | € 0,95 /m3 | € 1,25 /m3 | € 1,95 /m3 |
Morgan Stanley’s analisten geven aan dat het op dit moment erg moeilijk is om accurate voorspellingen te maken.
Risico’s komende winter
Uit het rapport van Morgan Stanley blijkt dat er voor komende winter een aantal belangrijke risico’s zijn op een hogere gasprijs:
- Volledig dichtdraaien van de gaskraan door Rusland
- Kouder winterweer
- Toenemende vraag naar gas uit Azië
Aan de andere kant zijn de gasvoorraden al goed gevuld en is de productie van gas uit Noorwegen nu weer op een degelijk niveau.
Ontwikkeling van de gasprijs
Op dit moment (14 juli) kost een contract voor gas in augustus op de Amsterdamse gasbeurs 27 euro per MWh, of 26,4 cent per kubieke meter. Dit is veel lager dan eerder dit jaar, toen de prijs ongeveer 75 cent per kubieke meter was.

Als we deze prijs van 26,4 cent doortrekken naar de consument, moeten we daar nog een aantal kosten bij optellen:
- 49 cent per m3 energiebelasting en ODE
- 16 cent per m3 btw
- 10 tot 15 cent per m3 inkoopkosten
Dit resulteert in een dynamische dagprijs van 1,06 euro per m3, wat aardig overeen komt met de goedkoopste variabele contracten, die op dit moment schommelen rond de 1,12 tot 1,19 euro per m3.
Gas inkopen
Handelaren zijn nu al bezig met het kopen van gas voor de toekomst. Ze betalen nu 49,75 euro voor elke ‘megawattuur’ aan gas die ze in januari en februari 2024 willen krijgen. Dit komt neer op een prijs van ongeveer 1,30 euro per m3 voor huishoudens.
Deze prijs komt ongeveer overeen met de prijzen van de vaste energiecontracten die nu worden aangeboden.
Dít soort nieuws voortaan als eerste?
Zet Energievergelijk.nl aan als voorkeursbron en Google laat je ons energienieuws vaker en sneller zien. Eén vinkje, meer is het niet.
Zet het vinkje aan
Ik begrijp dat de gasprjjs momenteel laag is. Waarom wordt de wintervoorraad dan nu niet alvast aangevuld in plaats van te wachten tot de prijzen stijgen . Lees: ‘ ons voor de gek te houden ‘
@Arthur dat wordt nu toch gedaan. Alleen zal dat ook in de winter nog steeds moeten gebeuren