Energierekening stijgt met 171 euro in 2024
De energierekening valt volgend jaar 171 euro hoger uit dan in 2023. Dat blijkt uit eigen berekeningen van energievergelijk.nl op basis van een gemiddeld energieverbruik, cijfers uit het Belastingplan en een raming van de Autoriteit Consument & Markt (ACM).
De stijging in energiekosten wordt veroorzaakt door een verhoging van de energiebelasting op gas en een toename in netbeheerkosten.
Energiebelasting gas omhoog, voor stroom omlaag
In 2024 daalt de energiebelasting voor stroom met 1,7 cent per kilowattuur. Echter, voor gas is er juist sprake van een stijging: + 9,3 cent per kuub. Dit is te vinden in het Belastingplan van 2024, ondersteund door gegevens uit de sleuteltabel.
De tarieven voor 2024 zijn als volgt:
- Gas: € 0,58296 per m3 (voor de eerste 170.000 m3)
- Stroom: € 0,10880 per kWh (tot 10.000 kWh)
Bovenop deze tarieven komt nog 21 procent btw.
Tegelijkertijd stijgt de heffingskorting (vermindering energiebelasting) volgend jaar van 493,27 naar 498,38 euro (exclusief btw).
Met de verschuiving van belasting van stroom naar gas wil het kabinet huishoudens nog verder stimuleren om het gasverbruik te verminderen of volledig van het gas af te stappen.
Huishoudens op gas ‘gestraft’
Huishoudens die veel gas verbruiken, zijn dan ook het kind van de rekening.
Voor iedere verbruikte kuub gas betalen zij bijna 11,3 cent meer aan belasting. Zo zal een huishouden dat 1.600 m3 verbruikt, in 2024 ongeveer 180 euro extra aan gasbelasting kwijt zijn.
Aan de andere kant profiteren Nederlanders die geen gas meer gebruiken van de nieuwe belastingregels. Wanneer een huishouden 6.000 kWh aan stroom gebruikt, zal het in het komende jaar bijna 125 euro minder aan belasting betalen. Bovendien zijn zij niet onderhevig aan de stijgende netbeheerkosten voor gas.
Netbeheerkosten 8 euro per maand hoger
Een andere factor die bijdraagt aan de hogere energierekening zijn de kosten voor netbeheer. De ACM verwacht dat huishoudens met een stroom- en gasaansluiting ongeveer 8 euro per maand meer te betalen voor transport en onderhoud van het energienet.
Oorzaken zijn de stijgende energieprijzen en de investeringen in energietransitie. Door de verschuiving naar hernieuwbare energie en minder aardgasgebruik, moeten netbeheerders miljarden investeren in netuitbreiding en -aanpassing.
De Autoriteit Consument en Markt (ACM) zal eind november 2023 een definitief besluit nemen over de jaartarieven van netbeheerders.
Berekening energierekening 2024
Hieronder worden de totale kosten voor de energierekening van 2024 berekend.
Hierbij is uitgegaan van:
- Een gemiddeld verbruik van 2.479 kWh stroom en 1.169 m3 gas (Milieucentraal)
- Een stijging van de netbeheerkosten van 8 euro per maand volgens voorspelling ACM.
- De nieuwe belastingschijven voor stroom en gas volgens Belastingplan
- Vaste leveringskosten van 60 euro per jaar (stroom en gas apart), exclusief btw
- Stroomprijs van 20 cent en een gasprijs van 50 cent zonder energiebelasting en btw
Opbouw kosten elektriciteit
Variabele kosten | Kosten |
---|---|
Kale stroomprijs + inkoopkosten | € 495,80 |
Energiebelasting | € 269,72 |
Btw | € 160,76 |
Vaste kosten en kortingen | |
Vermindering energiebelasting | – € 603,04 |
Netbeheerkosten | € 326,27 |
Vaste leveringskosten | € 60,00 |
Btw (netbeheer + vast) | € 81,12 |
Subtotaal | € 790,62 |
Opbouw kosten gas
Variabele kosten | Kosten |
---|---|
Kale gasprijs + inkoopkosten | € 584,50 |
Energiebelasting | € 681,48 |
Btw | € 265,86 |
Vaste kosten | |
Netbeheerkosten | € 238,49 |
Vaste leveringskosten | € 60,00 |
Btw (netbeheer + vast) | € 62,68 |
Subtotaal | € 1.893,01 |
Totaal 2024 (stroom + gas) | € 2.683,63 |
De volledige berekening van de energiekosten voor 2024 vind je hier terug.
In 2024 bestaat 34,2 procent van de totale jaarrekening voor energie uit belastingen. Een stijging van 1,3 procentpunt ten opzichte van 2023.
Verschil van 14 euro per maand
Vergelijken we het verwachte totaalbedrag in 2024 (€ 2.683,63) met de totale kosten in 2023 (berekening-2023.pdf), dan zien we een verschil van bijna 171 euro, ofwel ruim 14 euro per maand.
Met name gezinnen in oudere woningen, met minder isolatie en een hoger gasverbruik, zullen hun portemonnee in 2024 voelen krimpen. Pijnlijk is dat er voor de laagste inkomens komend jaar vrijwel geen dempende maatregelen meer beschikbaar zijn, zoals de energietoeslag. Alleen het noodfonds energie kan nog enige verlichting bieden.
SSonja bosman
Waar is de regering.
Om weer dit jaar 2 x 190 euro
Energie koste te schenken .
Wat ik.hoor is weer extra geld
Naar andere prima..
Maar denk even na.
ZZomaar iemand
Naar beneden, naar boven, welke tarieven ook, belasting is het keyword, en daar zullen er meer van komen, per saldo worden ze weer een dief van jouw overheidsportemonnee ten laste van elke hardwerkende inwoner. Zorgkosten hoger, o ja minimum loon stijgt, en waar gaat dat naar toe, juist ja aan energie, zorgkosten, dure boodschappen, op naar een semi-dictatuur waar alleen de armere inwoner het alleen maar beroerder krijgt, geloof ik er nog in, al lang niet meer. Mijn enige zorg is de zorg voor de toekomst van onze kinderen en kleinkind.
WWRM
@Zomaar iemand Het minimum loon stijgt letterlijk 0.21 cent en dat is nog bruto en belastbaar
In feite betalen we dit jaar 2 miljard voor een paar Oekraïners en 4 miljard voor kansparels en dan sponsoren we Amerikanen met normaal totaal niet verkoopbaar LNG en nog een 2 miljard extra aan defensie
Dan hebben we Groningen gesloten waar nog 1000 miljard in de grond zit en ter voorkoming dat andere in de toekomst er anders over denken storten we de putten vol met beton
Dan geven we 60 miljard uit aan stikstofbeleid en klimaatbeleid
Er is genoeg geld we geven het alleen verkeerd uit en door oplopende rente zijn we straks aan de bedelstaf
In feite regeert D66 over haar graf in demissionaire status
CCees
@WRM
Goed gezien , als een land bij 1000 miljard kuub gas lekker laat zitten , waarde nu 1500 miljard euro dan weet je hoe rijk dat land eigenlijk is. In 2023 kostte het gas ,3€ per kuub . Ze hebben blijkbaar geld zat.
AArjan
Wat is nou waarheid? Eerst 9tientjes en nou is het al 141 euro?? Geen hond schijnt het te weten
KKoos
Ik begrijp dat je belasting moet betalen vind het ook niet erg, maar ik zou graag meer transparantie willen waarover en hoeveel belasting we moeten betalen. Mijn stelling; Niemand in Nederland weet hoeveel belasting hij/zij betaalt
AAlex
Binnenkort revolutie komt! Mensen kunnen niet meer al die zwaare rekeningen betalen!
Al die paljassen in parlement moeten over eigen volk denken en niet over Oecraine!!!
BBert
@Alex
Eerst Nederlands leren. Dan begrijp je misschien dat de problemen in Oekraïne hier en wereldwijd problemen veroorzaken.
WWRM
@Bert Die Oekraïners zijn toch finished, is geen vraag of maar wanneer en hebben alleen zelf de problemen op hun nek gehaald met hun nationalisme en het schieten op de Russen in de Oblast Donetsk
Weet u hoeveel die Zelensky heeft weggesluisd? De man is gewoon corrupt en een marionet van de Amerikanen
Als die niet meer bruikbaar is of niet meer in de pas loopt of bij een regeringswissel in de VS is die klaar en in het slechtste geval eindigt die als Sadam die ook niet meer bruikbaar was
MMevrouw M van Oossanen
Hoe zit het met stadsverwarming dat zit ook nog steeds vast aan de gasprijs terwijl waar ik woon in de wijk helemaal geen gas is.
AAnneke Oosterhof
@Mevrouw M van Oossanen helemaal mee eens.
Ik zit ook met de stadsverwarming in mijn maag.
Geen gas maar het werd wel als zodanig berekend.
Jetten zou er naar kijken en volgens mij is dat ook alles wat die man gedaan heeft , hij heeft er even naar gekeken…en Verderrrrr
Wwillem
Alles en alles, maar vol gooien met belastingen.
Tja de rijken hebben weer het lachen na.
En zo is onze politiek alleen maar voor de rijken.
MMario
Gas is een schone bron.
Maar we hebben een goddeloze overheid.
Wij willen gas!
MMoonen
@Mariom misschien toch maar Russisch gas terug naar Europa laten komen was toch goedkoop, daarom moest het verdwijnen zo kunnen ze de mensen weer arm krijgen.
FFons
Tof landje toch ????
CCees
Dat betekent dus ook dat de stadsverwarming omhoog gaat ? Terwijl mensen daar gebonden zijn aan een energieleverancier. Dat wordt nergens genoemd !
Het antwoord dat de acm dat controleert is bekend ! Dat stelt niets voor , de tarieven vooral de vaste kosten stijgen zonder dat een huurder invloed heeft !
PPim
@Cees
Ik sluit me volledig bij je aan
Gebruikers van verplichte stadsverwarming zitten vast aan de ene aanbieder die het in die regio leverd.
PPeter
Ja mensen om die 0,0038 graden opwarming te kunnen bekostigen moeten er eerst vele in de kou gezet worden. Met dank aan links en cda vvd
WWRM
@Peter Correctie 0,000036 LOL
JJan
@WRM zijn daar de 3 boven windse eilanden die nog half bij Nederland horen(Nederlandse Antillen) ook al bij inbegrepen.
WWRM
@Jan In principe wel betrof wereldwijd reductie 0.000036 ten koste 34 miljard en het domme deze fata morgana is al letterlijk in rook opgegaan door een vulkaan uitbarsting die wereld de temperatuur 0.1 graad liet stijgen LOL
SSTEM ZE WEG
Stem ze weg
KK .Noorman
@STEM ZE WEG
Met het instellen van de Marktwerking en het werking houden daarvan , is de afgeschafte slavernij in 1863 weer in ere hersteld
AAnnekeJonker
@STEM ZE WEG
Weg met de VVD
WWare Engel
Mensen worden in alles weer voor gelogen Dus. Meer betalen weer meer sterf gevallen nu van Honger en Kou ….Eerst van Die Vacinatie .Nu Van de Kou Open u ogen en stem op de gene die het met en voor de mindere zijn Armoede was vroeger niet nu maar daar willen ze weer na toe ….Geen VVD Geen D66. GEEN. TIMMERMANS
.Dit wil ik mee geven
Aadm007
@Ware Engel
Wat een kortzichtig antwoord!
JUIST door vaccinaties is er een minder aantal coronadoden! En wat heeft Timmermans hier in vredesnaam mee te maken, als er iemand is die opkomt voor mensen die hulp hard nodig hebben dan is hij het!
Weer zo’n kort door de bocht mening, roepen zonder nadenken! Mensen denk eerst eens na voordat iets wordt uitgekraamd.
AAnja
@adm007
Slaapt u lekker verder.
U heeft nog niet begrepen wat er op de wereld speelt… hopelijk worden velen wel eindelijk wakker (voor de verkiezingen aan). Timmermans, Omtzigt,… ze worden onze ondergang.
WWil
@Anja
Helemaal mee eens
NNico
@adm007
Als u het over nadenken heeft zou ik eerst eens bij uzelf te raden gaan want sinds 2008 heeft de partij van Timmermans de arbeider de afgrond in geholpen en de
MMarijke
@adm007
Bent u helemaaal gek geworden ??? Welk “nieuws” volgt u ?
Zijn die vaccinaties VEILIG met inmiddels 20 miljoen doden en 2 MILJARD ZWAARGEWONDEN ??? U bent niet goed snik….
DDennis
@adm007 slaap lekker verder. Als je nu nog niet begrijpt dat het zogenoemde vaccin niet getest is, en het is je verteld, en m.n astro zenica is zwaar gif, velen zijn gestorven door een spuit die niet nodig was, een virus influenza, griep dus. Loslaten en het lichaam had het zelf opgelost, dat kost levens, maar nu meer! Hoe vaak ga jij nog een spuit halen? Een griepprik helpt toch ook niet, ondanks die prik, sterven duizenden aan griep! Wordt wakker en doe niet zo stom, je bent/wordt gewoon gebruikt als labrat
CClaudya
@adm007 verklaar de oversterfste sinds de vakzinaties eens dan ??
MMarian
@adm007
Volgens mij lig jij nog onder een steen!! Misschien dat Je je eens ergens in moet gaan verdiepen!!
CC
@adm007
Door vaccinatie juist meer ellende,bijwerkingen zijn erger dan de kwaal,en die Timmermans is een STAATSGEK
RRobbedoes
@adm007
Heeft u het Europese klimaatplan van Timmermans wel gezien?
Ik ben geen fan van Wilders maar hij heeft wel gelijk. Zorg eerst dat je alles op orde hebt in je eigen toko voordat je bakken gaat uitgeven voor en bij een ander. We hebben in Nederland financiële problemen genoeg die niet op orde zijn en dan moeten wij de wereld redden met 0,000036 graad verlaging?
Om dat te bewerkstelligen moet ons stroomnet op orde zijn. Ik kan nu al niet genoeg stroom krijgen om mijn auto op te laden. Laat staan dat de hele buurt overstapt op elektrische auto’s. Leuk dat we een stap moeten maken voor het klimaat maar doe dan dan in de juiste volgorde…..
VVrekje
@Ware Engel
Kom met opbeurende oplossingen, niet met commentaar
DDennis
@Vrekje
Jij begint met commentaar!!! Krijg je het terug kun je het niet hebben. Jij denkt niet na, jij bent stom, jij bent de labrat.
MMo
@Ware Engel
Helemaal gelijk!
SSara
@Ware Eng weg met all die leugenaars.wij mieten gaan staken net zn alle de straat op
WWare Engel
Mensen worden in alles weer voor gelogen Dus. Meer betalen weer meer sterf gevallen eerst van Die Vacinatie .Nu Van de kou Open u ogen en stem op de gene die het met en voor de mindere zijn ….Geen VVD Geen D66. GEEN. TIMMERMANS
.Dit wil ik mee geven
RRonald
@Ware Engel
u heeft helemaal gelijk!
DDiana
@Ware Engel
Absoluut gelijk heb je!
MMart
Stem eens op partijen die voor de Nederlanders opkomen,alles wordt bepaald in het stemhokje,wil je geen migratie lagere belastingen stem op partijen die dat ook willen,alleen zo veranderd er iets niet met klagen hier.
MMaatje
Ik hoor niemand over het feit dat onze koning wie oh zo met zijn mensen meeleeft dat geld wat hij er alweer bij krijgt weigert een zegt doe er iets nuttigs mee want wij hebben al genoeg
MMo
@Maatje
Ja al die dure uitgaven dat zie maar weer de opgedofte koninklijke leden in hun koets dat kan
toch niet meer in deze tijd… een ander zit straks in de kou.
Ps luister eens goed naar Wilders die komt tenminste op voor eigen volk.
Hulp geven aan die die echt gevlucht zijn ok maar het wordt hier zo zoetjes aan luilekkerland.
RRozzi
Misschien moeten de woningcorporaties zoals Vesteda worden aangepakt zodat ze hun huurwoningen kunnen aanpassen met elektrisch koken
JJoost
We klagen wel heel erg veel, maar je krijgt een regering die je verdient, dit land is opweg naar de afgrond.
Dit komt door ons zelf, wij hebben met ons allen deze regering gekozen!!!!.
We zijn van God los, en wisten alles beter.
Met als uitkomst dat er totale verwarring is,een maatschapij waarin het individu op de voorgrond staat is gedoemd te mislukken. Terug naar normen en waarden en een omzien naar elkaar. Dat maakt een sterke gemeenschaps zin.
HHanneke
Wat kan je doen bij stadsverwarming???? Je krijgt geen keus !
CChris
Zijn gek geworden in Nederland
JJoost
@Chris je hebt helemaal gelijk. Het zijn een stelletje dieven.
RRichard
@Hanneke dat is in Tilburg ook, daar is Ennatuurlijk
SSander
Woningcorporatie die zorgt er bij mij niet voor dat ik van het gas afga. Net als met accijnzen op alcohol en rookwaren liegt de overheid hier ook dat er een hogerliggend doel mee is gemoeid. Het is pure belastinginning om de kosten gedekt te krijgen.
LLenie
@Sander ik dacht precies hetzelfde. Huurders zijn afhankelijk van de verhuurder en die gaan echt niet investeren. Op deze manier worden we alleen maar meer de afgrond in geduwd
KKees
Deze winter 2 extra dekens kopen , handschoenen en een ijsmuts.Overdag lopend naar het winkelcentrum om lekker op te warmen.
VVrekje
@Kees
Envelop tijd in de bieb doorbrengen, warm en leerzaam
WWilly smits
Koffiedikkijkerij, wat is voordeliger, een nieuw contract of variabel, mijn contract loopt eind jan.24 af
GGerard
@Willy smits Hangt helemaal af van je persoonlijke situatie. Een dynamisch contract heeft zin als je veel stroomverbruik hebt of kunt genereren in de goedkope uren.
Zomin mogelijk gebruiken door te isoleren of naar een warm land te gaan in de winter is het voordeligste.
Kortom even puzzelen
RR. Klepper
Zo komen ze van de “ burgers” af. Ouderen zullen overlijden door kou !!!
FFrits
@R. Klepper
Overdrijven is ook een vak
PPg wortel
Niet meer normaal
Hoe kunnen wij dit nog langer betalen?
We moeten nu al uitkijken met onze dagelijkse boodschappen, er Is geen ruimte meer om bijvoorbeeld kleding of een presentje te kopen
Boeven van de bovenste plank zijn het daar in Den Haag
SSanne
@Pg wortel
Precies ik kom nu nauwelijks rond. Dit gaat echt niet meer, we kunnen er gewoon niet meer warm bij zitten straks als het kouder wordt. Even de verwarming aanzetten en daarna weer uit. In een koud huis aankomen, ze pakken alles van ons af!!!!!!!
AAnja
Echt niet normaal mensen nou niet te eten dan ga ik wel stelen wat een mafkezen in den haag prijs plafon zou weg vallen 2024 stelletje ratten zijn het