Vanaf 1 juli gaan klanten met een variabel contract bij Essent betalen voor het terugleveren van elektriciteit met zonnepanelen. Bij de meeste andere energiebedrijven zijn de terugleverkosten al langer ingevoerd.
Door de invoering van deze nieuwe kostenpost gaan huishoudens met zonnepanelen naarstig op zoek naar manieren om terugleverkosten te vermijden.
Een dynamische energieleverancier is daarbij een veelgehoorde optie, aangezien deze geen terugleverkosten rekent. Maar er zit een keerzijde aan de medaille.
Energiecontract zonder terugleverkosten
Met een variabel of vast contract is de kans groot dat je nu of straks terugleverkosten betaalt voor je zonne-energie.
Bij een dynamisch contract is hier geen sprake van.
- Je betaalt geen boetes of heffingen voor het terugleveren.
- Voor de stroom die je teruglevert, ontvang je de actuele marktprijs van dat uur.
- Je kunt, net als bij andere energiecontracten, salderen binnen je verbruik.
Salderen houdt in dat je voor (een deel van) je teruggeleverde energie geen energiebelasting of btw betaalt.
Overzicht
Een overzicht van bekende energieleveranciers die een dynamisch contract aanbieden:
- Next Energy
- Zonneplan
- Frank Energie
- ANWB Energie
- Budget Energie
- Eneco
- Vattenfall
Voor een volledig overzicht van alle dynamische aanbieders kijk je hier.
Valkuil
Hoewel een dynamisch contract geen terugleverkosten in rekening brengt, is er toch een belangrijke valkuil om rekening mee te houden.
Het tarief dat je ontvangt voor stroom die je teruglevert, kan namelijk aanzienlijk lager uitvallen:
- Onder een dynamisch contract kan de elektriciteitsprijs gedurende de dag sterk variëren. Dit hangt af van de algemene vraag en het aanbod op de energiemarkt.
- Op zonnige dagen, wanneer zonnepanelen op hun piek presteren, kan het aanbod van elektriciteit zo hoog zijn dat de marktprijs fors lager is.
- Soms kan de marktprijs zelfs negatief worden, wat betekent dat je voor de stroom die je teruglevert minder krijgt, of zelfs moet bijbetalen, in plaats van dat je er geld voor krijgt.
Neem vandaag als voorbeeld:

Met een dynamisch contract is je zonne-energie over het algemeen minder waard dan bij een variabel of vast contract. Uitzondering hierop is als je een thuisbatterij hebt, waarbij je de stroom op een later moment kun gebruiken of terugleveren.
Vergelijking van opbrengsten en kosten
| Contracttype | Salderen | Netto terugleveren |
|---|---|---|
| Dynamisch | Ontvang het kale uurtarief + energiebelasting + btw. Geen terugleverkosten | Ontvang enkel de kale marktprijs in dat uur. Geen terugleverkosten |
| Vast | Altijd een vaste kale prijs + energiebelasting + btw. Terugleverkosten van toepassing | Vaste terugleververgoeding (bijv. 14,5 cent/kWh). Terugleverkosten meestal van toepassing |
Voor netto terugleveren komt de terugleververgoeding in vaste contracten doorgaans uit op 3 tot 4 cent per kWh. Hier zijn de terugleverkosten dan al van afgetrokken.
Wat is erger: terugleverkosten of een lage marktprijs?
De vraag is natuurlijk wat erger is: het betalen van terugleverkosten of vrijwel niets ontvangen voor de stroom die je teruglevert?
De praktijk leert dat het vaak afhangt van je situatie:
- Hoeveel stroom je verbruikt
- Hoeveel stroom je opwekt
- Op welke momenten op de dag je de stroom opwekt
- Op welke momenten op de dag je de stroom verbruikt
Ons advies
Als je ongeveer evenveel opwekt als verbruikt of iets meer opwekt dan verbruikt, is het in de meeste gevallen gunstiger om te kiezen voor een vast contract.
Belangrijk: kies voor een energieleverancier met zo laag mogelijke terugleverkosten en een hoge overstapkorting. Onder de streep ben je dan meestal voordeliger uit dan met dynamisch contract.
Een goed voorbeeld is Pure Energie:
- Bij 2.500 kWh teruglevering betaal je hier 168 euro aan jaarlijkse terugleverkosten.
- Je ontvangt een bonus van 190 euro die wordt uitgekeerd bij de jaarafrekening.
- Je terugleverkosten worden dus ruimschoots gecompenseerd.
Op energievergelijk.nl vind je een top 5 van leveranciers met de laagste terugleverkosten en tarieven, evenals de hoogste kortingen.
Dít soort nieuws voortaan als eerste?
Zet Energievergelijk.nl aan als voorkeursbron en Google laat je ons energienieuws vaker en sneller zien. Eén vinkje, meer is het niet.
Zet het vinkje aan
Vraagje over een dynamisch contract.
Stel ik lever op jaarbasis 3500 kw terug en zou hier bv €200,- voor terug krijgen.
Ik verbruik jaarlijks hetzelfde ook 3500 kw waarvoor ik € 600,- moet betalen.
Mag ik dan het verschil €400,- bijbetalen, ondanks ik nu nog mag salderen, en de kw uurtjes eigenlijk op 0 uitkomen.
Bedoel bij een vast contract zou het in mijn geval dan niet uitmaken wat 1 kw kost.
Klopt deze stelling van mij?
Groet,
Rick