Dit zijn de 5 goedkoopste dynamische energiebedrijven (2023)
Huishoudens proberen op allerlei manieren geld te besparen op hun energierekening. Een methode die steeds populairder wordt, is het switchen naar een dynamisch energiebedrijf.
In de huidige energiemarkt biedt dit type leverancier namelijk de laagste stroom- en gastarieven. Bovendien geeft het huishoudens mogelijkheden om het verbruik aan te passen aan de schommelende prijzen en zo extra te besparen, bijvoorbeeld door meer stroom af te nemen als de prijzen laag zijn.
Maar welk dynamisch energiebedrijf is nou het goedkoopste? De energie-experts van energievergelijk.nl zochten het voor je uit.
Gemiddelde dynamische prijzen
Volgens de website dynamische-energieprijzen.nl lag het gemiddelde uurtarief voor stroom en het dagtarief voor gas in de maand maart dik onder het prijsplafond, namelijk:
Soort | Gemiddeld tarief | Prijsplafond |
---|---|---|
Stroom | € 0,29 | € 0,40 |
Gas | € 1,21 | € 1,45 |
Alle dynamische energiebedrijven kopen hun stroom en gas in op dezelfde markt en rekenen (na het toevoegen van belastingen) dit door aan de consument.
Boven de dynamische tarieven komt alleen nog een inkoopvergoeding van zo’n 2 cent per kWh en 10 cent per m3.
Prijsverschillen
De inkoopvergoeding is precies het deel waar de (kleine) prijsverschillen tussen de verschillende dynamische leveranciers kunnen optreden. Dat geldt ook voor de vaste maandkosten die het bedrijf in rekening brengt voor de dienstverlening.
De goedkoopste energiebedrijven rekenen dus de laagste inkoopkosten en vaste kosten.
Top 5 – stroom
Dit zijn vijf goedkoopste dynamische energiebedrijven voor stroom (per 27 maart 2023):
Energiebedrijf | Inkoopkosten per kWh | Vaste kosten per maand |
---|---|---|
1. Zonneplan | € 0,0030 | € 6,25 |
2. Tibber | € 0,0180 | € 3,99 |
3. ANWB Energie* | € 0,0212 | € 7,01 |
4. easyEnergy | € 0,0218 | € 5,00 |
5. Next Energy | € 0,0220 | € 5,00 |
*MijnDomein Energie en EnergyZero hebben dezelfde inkoopkosten als ANWB Energie en komen dus op een gedeelde derde plaats.
Hoe werkt een dynamisch contract?
Meer weten over de werking van een dynamisch energiecontract?
Lees dan ons volledige kennisdossier op deze pagina.
Top 5 – gas
De vijf goedkoopste dynamische aanbieders voor gas (per 27 maart 2023):
Energiebedrijf | Inkoopkosten per m3 | Vaste kosten per maand |
---|---|---|
1. Zonneplan | € 0,0500 | € 6,25 |
2. Frank Energie | € 0,0800 | € 7,00 |
3. ANWB Energie* | € 0,0828 | € 7,01 |
4. All-in-power | € 0,0908 | € 6,65 |
5. EasyEnergy | € 0,1089 | € 5,00 |
*MijnDomein Energie en EnergyZero hebben dezelfde inkoopkosten als ANWB Energie en komen dus op een gedeelde derde plaats.
Tarieven vergelijken
Benieuwd hoe de dynamische energiecontracten zich verhouden met de energiemaatschappijen die een vast of variabel contract aanbieden?
Check dan de energievergelijker.
Andere afwegingen
Naast prijs zijn er andere, belangrijke afwegingen bij het kiezen van een dynamisch energiecontract, zoals:
- Voorschot
- Klantenbeoordeling
Voorschot
Het aanbod (voorschotbedrag) wat je van de dynamische leverancier krijgt, is een prognose gebaseerd op het door jou opgegeven verbruik en de verwachte inkoopprijs (ook wel spotprijs) die op dat moment bekend is.
Bijna alle dynamische energieleveranciers werken met een wisselend voorschotbedrag gedurende het jaar. In de wintermaanden betaal je echter aanzienlijk meer dan in de zomermaanden. Dat is goed te zien in het onderstaand voorbeeld waar het gemiddelde maandbedrag op 235 euro ligt.
Alleen bij Next Energy en ANWB Energie betaal je iedere maand een vast termijnbedrag. Dat is interessant als je het liefst iedere maand hetzelfde wilt betalen en na een jaar de eindafrekening krijgt.
Klantenbeoordeling
De ervaring van klanten speelt een steeds belangrijkere rol bij het kiezen van een energieleverancier.
Dit zijn de best beoordeelde dynamische energiebedrijven volgens klanten:
- Tibber: 9,7 uit 164 reviews
- Zonneplan: 8,8 uit 39 reviews
- ANWB: 6,6 uit 226 reviews
- NextEnergy: 6,3 uit 713 reviews
Blijf op de hoogte
Wil je op de hoogte blijven van het energienieuws, de laagste tarieven en de laatste adviezen voor jouw situatie?
Volg ons dan via Twitter.
PPieter
Mijn verbruik ruwweg 4500 Kwh. Bij 22 panelen is mijn geschatte opbrengst 4000Kwh. Gas 1400m3. Ik plan een voorgenomen aanschaf EV medio dit jaar.. Ik denk aan dynamisch energiecontract via Zonneplan.
ReagerenIs dat dan de slimste oplossing?
Is uitsluitend een app van/via Zonneplan nodig om automatisch de juiste afname en teruglever momenten te verkrijgen of is ook nog een app of anderszins via mijn leverancier van de zonnepanelen nodig. Ik heb hiervoor nu geen app. Lees mijn terugleverstand gewoon af van de omvormers.
Dank voor julie reactie. Pieter
GGerrit Hulleman
@Pieter
Hey Pieter. Toevallig kan ik je post tegen. Ik heb sinds september 2023 ook zonneplan. Ik kon bij mijn oude aanbieder het vastzetten voor 38ct/KWh, maar ik ben blij met dynamisch. Het hoogst gemiddeld afname in de maand was december met 26,66ct/KWh. Gemiddelde in 2023 (vanaf september) is 25,25ct/KWh afname en 24,62ct/KWh teruglevering. Voor 2024 is dat 21,09ct/KWh afname en 19,68ct/KWh teruglevering.
Er zijn wat mitsen en maren…
– Er zijn momenten dat het hoger ligt. Ik heb zelf 70ct/KWh gezien (was wel extreem)) . Dat uur gewoon niet je auto laden. Ik kijk daarom naar gemiddeld.
– Als je tussen 10 en 11 ‘s ochtends voor 25ct/KWh energie levert aan het net, en dan tussen 11 en 12 voor 22ct/KWh hetzelfde terug haalt om je auto te laden, levert het dus netto meer op. Het is dus momenteel niet een motivatie om ‘zelf gemaakt stroom zelf te gebruiken’ omdat:
– de salderingsregeling van energiebelasting wel over een jaar geld. Tot 2027, dat is.
– nu ben ik een programmeur… ik heb thuis home assistant draaien en kan de laadpaal aansturen. Het komt voor dat ‘s nachts het stroom goedkoop is (veel wind). Ik zet de wekker niet, dat regelt mijn home assistant setup met eigen gemaakte automatisering. Zo haal je wel het optimale uit zo’n contract.
Het is een zeer lastige rekensom, maar zover ik heb kunnen bepalen is een vast contract alleen aan te raden als je nagenoeg evenveel genereerd als dat je verbruikt op jaarbasis. Omdat dan alles 1:1 tegen elkaar wegvalt. Bij dynamisch is dit gemeten vermogen per uur. Dus als je een heel uur lang 5KW levert met je panelen (dus 5 KWh) en in dat uur in 30 minuten 5KWh (30 minuten at 10KW bijvoorbeeld de auto laad) afneemt, valt dit _niet_ tegen elkaar weg. Je betaald dan 2,5KWh afname en 2,5Kwh teruglevering. Valt wel tegen elkaar weg, maar is belangrijk voor als de salderingsregeling wegvalt in 2027. Maar net als een variabele hypotheek kan je kiezen voor zekerheid of een risico lopen dat het ineens omhoog schiet. Maar zoals ik het zie; de overheid grijpt in als het (te) hoog schiet en ook bij vaste contract is er geheid een clausule dat ze het toch kunnen verhogen in bepaalde gevallen (of failliet gaan).
En let op voor de zonneplan ‘thuisaccu’. Deze kan je snel terugverdienen, ook al is het meer een ‘stroomopslag van zonneplan’ waar jij als gebruiker geen controle over hebt en niet bedoeld als een ‘eigen stroom zelf gebruiken’ accu. Daarnaast zit je vast aan zonneplan als energieleverancier. Dus als ze ineens een toeslag eigen voor panelen (zoals enkele aanbieders zijn gaan doen) zit je vast.
Samengevat weet ik pas in september als ik het jaaroverzicht heb, of het goedkoper was. Maar mijn gevoelt zegt dat het goedkoper is. Daarnaast beter voor het milieu, omdat ook mijn gezin de was doet als stroom goedkoop is (meer hernieuwbare energie).
Dit is geheel mijn mening en invulling, ik heb geen aandelen zonneplan of ander financieel belang. Doe je eigen onderzoek en berekening. Succes!
ReagerenBBen
Wie heeft ervaring met Budget Energie dynamisch? Graag je mening gecen!
ReagerenNNico
Sinds een half jaar bij Tibber. Gemiddelde prijs 29 ct/kwh. Niks bijzonders voor gedaan behalve wassen en boiler op goedkoopste momenten. Nog nooit boven prijsplafond geweest (een verkapte subsidie voor wanbeleid energiereuzen). Alles is elektrisch bij mij, dus ik gebruik relatief veel stroom. Ik betaal nu een derde van wat Essent mij wilde rekenen. Tibber app werkt uitstekend, nooit storing geweest. In de app heel overzichtelijk alle kosten. Niet enkel btw verwerkt maar alle kosten, waardoor je beter dan bij anderen de daadwerkelijke prijs kunt zien. Zeer transparant en gewoon rekening achteraf, zij vertrouwen hun klant beter kennelijk. Wanneer je van het gas af bent is Tibber mijns inziens de beste keus. Geen opzegtermijn, wurgcontracten of boetes. Wat mij betreft mogen alle ouderwetse energiebedrijven omvallen.
ReagerenHHf
Next energie nu heb ik op de app gekeken de prijzen zijn 0.14 per kW
En 0.47 per m3 . Na 6:00 uur verandert De prijzen
Was ergens anders goedkoper dan vermeld het prijs hier
Reageren03-04-2023. 05:00 uur
SSurin
Weet iemand hoe de saldering van opgewekte stroom met zonnepanelen i.c.m. een dynamische contract plaatsvindt.
ReagerenSaldering vindt bij vaste contracten op jaar basis plaats.
PPieter
@Surin
ReagerenDe terugleververgoeding is gelijk aan de inkoopprijs in dat uur.
RRick
Wat jammer dat duurdere hier als goedkopere worden weggezet.
ReagerenVerder geschiedt de inkoop van anwb gwn door DomeinEnergy en ZeroEnergy.
Allemaal hetzelfde ITbedrijf.
Software die men hanteert gaat via een Zwitsers bedrijf. Bij mij gaan de alarmbellen iig af. Kies aub voor een betrouwbaar en degelijk Nederlands bedrijf, en zorg dat je energiegeld ook daadwerkelijk in NL blijft.
RRuben
@Rick want de ANWB is geen betrouwbaar Nederlands bedrijf? Boeit mij hoe, waar en met wie de anwb zaken heeft ik ben klant bij anwb en dat is volgens mij een van de meest betrouwbare bedrijven van Nederland die dan ook een reputatie hoog heeft te houden.
ReagerenAAchilles
@Ruben
ReagerenHelemaal mee eens. Anwb kan en zal geen reputatieschade willen dulden of accepteren.
GGaston
@Ruben
Ik heb nu ongeveer anderhalve maand anwb energie maar kan niet zeggen dat ik tevreden ben. De klantenservice is tamelijk beroerd, niet bereikbaar via de telefoon en geen antwoord (of pas 2 dagen later als je geluk hebt) via de whatsapp. En dan is de kwaliteit van de antwoorden naar mijn mening ook nog eens beroerd.
ReagerenRRobert
@Ruben ANWB is gewoon reseller van EnergyZero en geen energieleverancier/producent, Budget Energie precies hetzelfde.
ReagerenCoolblue is wel energieproducent, die hebben ServiceHouse gekocht.
RRick
Tibber heeft geen voorschot en je betaald na een maand. We hadden een storing aan onze warmtepomp (geheel gasloos) en betaalden voor december 600 euro vanwege electrische kachels. Geen enkel probleem of vraag. Dikke 10!
Gemiddeld 31 cent de laatste 3 maanden. Overigens is 20 cent daarvan belasting. De grootste verdiener is dus de overheid.
ReagerenAAnneke
@Rick helemaal mee eens. De overheid verdient ongeveer 41% vd rekening aan btw en energiebelasting. Daarvan geven ze dan gelukkig nog een deel terug via vermindering energiebelasting…… Maar zij zouden de kosten voor de consument nog heel veel lager kunnen maken via btw tarief en energiebelasting……
ReagerenHHans030a
Hier ook overgestapt van Energie Direct naar Zonneplan. Tarieven ver onder het prijsplafond. En de app is helemaal top, direct live inzicht en geen vastlopers oid. Helemaal tevreden. Hans030a
ReagerenCChris
@Hans030a
Ben het helemaal met je eens, sinds dec. bij Zonneplan ervaring tot nu toe top!
ReagerenRRobert
Als ik dagelijkse tarieven vergelijk dan merk ik op dat next energie goedkoper is dan ANWB. Mogelijk wordt dit veroorzaakt door betere inkoop, Dus misschien goed om dit in de vergelijking mee te nemen
ReagerenRRick
@Robert
ReagerenDit artikel kan een moment opname zijn, echter daar ik in deze branche werkzaam ben kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat dit een gesponsord artikel is.
Ik zeg hier dus eigenlijk heel netjes dat hetgeen hier voorgesteld wordt, niet klopt!
KKoen Kuijper
@Rick
Beste Rick,
Welke informatie zou volgens jou niet kloppen? Dan kunnen we daar rustig naar kijken.
Er is hoe dan ook geen sprake van gesponsorde content.
ReagerenBBerkhuizen
Als ik dagelijkse tarieven vergelijk dan merk ik op dat next energie goedkoper is dan ANWB. Mogelijk wordt dit veroorzaakt door betere inkoop, Dus misschien goed om dit in de vergelijking mee te nemen
ReagerenMMarcel
Sinds dit jaar aangesloten bij Tibber. Een serieus no nonsense bedrijf met scherpe tarieven en een van de laagste maandelijkse kosten. Ze leveren alleen stroom en je betaalt achteraf naar verbruik (zit bijna een maand tussen).
ReagerenDe app met integreert met veel slimme apparaten/diensten zodat je bijvoorbeeld ziet hoeveel van je eigen opgewekte stroom direct is verbruikt. Je kunt ook gebruik maken van realtime inzicht. Blijf met warmtepomp ver onder de prijzen van het energie plafond.
Wat je minder betaald hoef je ook niet te compenseren.
JJaap Griep
Anwb elec… 29 ct kwh
ReagerenGas 1,40……is nog aan de dure kant, moet goedkoper kunnen.
BBianca
Anwb heel tevreden over het dynamische stroomcontract. Duidelijke app, fijn overzicht. De teruggeleverde stroom van de zonnepanelen staat ook duidelijk vermeld 9n de app. Met contact opnemen geen ervaring, alleen bij afsluiten van het contract. Dit contact was duidelijk, helder qua uitleg en vriendelijk. Kortom over ANWB ben ik zeer tevreden
ReagerenPPiet
Zonneplan, alleen maar positieve ervaringen! Dik tevreden, top!
ReagerenEEdu
Alles prima geregeld bij Zonneplan
ReagerenVragen via de chat worden binnen 5 min. beantwoord.
Veel mogelijkheden om verbruik en dergelijke via de app te bekijken.
EEdu
Alles prima geregeld. Vragen via de chat worden binnen 5 min. beantwoord.
ReagerenVeel mogelijkheden om verbruik en dergelijke via de app te bekijken.
MMarco
Wil je dynamische energie, dan is er geen enkele reden om niet voor Zonneplan te kiezen.
ReagerenGoed geregeld, goed bereikbaar, goedkoopste, fijne app, verbruikmeter in bruikleen, factuur achteraf en geen voorschot.
GGeert
Ik kan de positieve beoordeling van Zonneplan onderschrijven. Een fijne app met een eigen verbruiksmeter van Zonneplan geeft duidelijk inzicht in de werkelijke prijzen per uur (stroom) en dag (gas) en je eigen verbruik in hoeveelheid, tijd en kosten. Bovendien worden regelmatig de verwachte jaar en maandkosten berekend en geactualiseerd. En Zonneplan rekent een lage opslag voor aankoopkosten van stroom en gas. Afgelopen maand was de gemiddelde stroomprijs € 0,29 en € 1,20 voor gas. Complimenten voor dit bedrijf.
Reageren