menu

Dit zijn de 5 duurste energieleveranciers van 2025 (en dit de goedkoopste)

Bijna dagelijks veranderen de tarieven, kosten en acties bij Nederlandse energieleveranciers. Maar waar betaal je te veel en waar juist minder?

In dit artikel heb ik uitgezocht hoe groot de prijsverschillen werkelijk zijn.

En wat blijkt? Sommige leveranciers vragen fors meer dan de rest. Hoog tijd om te checken of jij bij een dure energieaanbieder zit…

Update 14 augustus 2025: De 5 duurste energieleveranciers voor stroom en gas

Top 5 duurste leveranciers

Hieronder heb ik een overzichtje gemaakt van de vijf duurste energiecontracten van dit moment.

EnergieleverancierEnergietarievenVastrecht
1. Vattenfall
3 jaar vast
€ 0,301 per kWh
€ 1,462 per m3
€ 20,98 per maand
2. Vandebron
Variabel
€ 0,283 per kWh
€ 1,521 per m3
€ 18,00 per maand
3. Pure Energie
Variabel
€ 0,297 per kWh
€ 1,368 per m3
€ 18,97 per maand
4. Eneco
3 jaar vast
€ 0,269 per kWh
€ 1,458 per m3
€ 16,98 per maand
5. Essent
Variabel
€ 0,295 per kWh
€ 1,392 per m3
€ 14,30 per maand
Peildatum: 11-02-2025

Vattenfall duurste

Op maandbasis blijkt Vattenfall de hoogste kosten te hanteren. Bij een verbruik van 2.500 kWh en 1.000 m3 kom je uit op een maandbedrag van circa 211 euro.

Ook bij Vandebron en Pure Energie betaal je de hoofdprijs. Deze variabele contracten kun je wat mij betreft dus beter links laten liggen.

Top 5 goedkoopste leveranciers

EnergieleverancierEnergietarievenKorting
1. Engie
1 jaar vast
€ 0,277 per kWh
€ 1,413 per m3
€ 400
2. Oxxio
1 jaar vast
€ 0,274 per kWh
€ 1,402 per m3
Tot € 345
3. Innova Energie
1 jaar vast
€ 0,283 per kWh
€ 1,365 per m3
Tot € 310
4. Budget Energie
1 jaar vast
€ 0,277 per kWh
€ 1,413 per m3
Tot € 370
5. Essent
1 jaar vast
€ 0,268 per kWh
€ 1,352 per m3
Tot € 270
Peildatum: 11-02-2025

Engie goedkoopste

Engie is op dit moment de goedkoopste energieleverancier (de complete top 10 check je hier). Bij een verbruik van 2.500 kWh en 1.000 kubieke meter gas betaal je slechts 165 euro netto aan energiekosten.

De lage kosten komen vooral door de extreem hoge korting van 400 euro, die na een jaar wordt verrekend met je termijnbedragen.

Verschil van 552 euro per jaar

Het verschil met Vattenfall is aanzienlijk: 46 euro per maand, oftewel 552 euro per jaar.

Dit grote verschil toont aan hoe belangrijk het is om bij het aflopen van je energiecontract een goede vergelijking te maken tussen leveranciers, tarieven en acties.

Ga in elk geval niet blind akkoord met het verlengaanbod van je huidige leverancier.

Hoe zit het met dynamische energieaanbieders?

Dynamische energie is op dit moment schrijnend duur. De tarieven liggen al een tijdje aan de hoge kant. Vandaag betaal je bijvoorbeeld zo’n 31 cent per kilowattuur elektriciteit en 1,47 euro voor een kuub gas.

Duurste vs. goedkoopste

Dit zijn momenteel de drie beste dynamische energieaanbiedingen

  1. Zonneplan (gratis energiemeter)
  2. Next Energy
  3. Budget Energie

En dit zijn de drie duurste dynamische ‘energieaanbiedingen’ (die je dus beter kunt vermijden)

  1. Hegg Energy
  2. ANWB Energie
  3. Innova

Advies

Als je nu een variabel contract hebt of als je vaste contract binnenkort afloopt, is het wat mij betreft dus verstandiger om een vast contract te nemen.

Als je verwacht dat de energieprijzen wat gaan dalen, kun je er ook voor kiezen om (tijdelijk) voor een dynamische aanbieder te gaan.

Ook interessant

Uit een nieuwe analyse blijkt dat jij gemiddeld 853 euro betaalt aan belastingen middels je energierekening.


Auteur

Geschreven door:

Auteur Bart Koenraadt

Sinds 2014 is Bart Koenraadt actief als energie-expert voor deze site. Hij zorgt voor relevante en actuele informatie over de energiemarkt, zodat jij altijd beschikt over het laatste nieuws.

Meer over Bart

116 reacties

  • H

    Henri van der Veen

    Hoe komt Delta uit de vergelijking

    Reageren
  • K

    Kees

    Ik ook drie jaar vastgezet eind 2024, zie de gasprijs door allerlei factoren eerder oplopen. Zomer zal naar verwachting niet veel lucht bieden daar vele landen dan hun inmiddels lege winterbuffers zullen vullen

    Reageren
    • G

      Goel

      @Kees

      Er komt enorm veel capaciteit bij, bij verschillende landen.

      Reageren
      • K

        Kees

        @Goel
        Waar baseert u dat dan op ? We zijn overgeleverd aan de nukken van Trump. In Noorwegen klagen de inwoners dat energie te duur wordt omdat er teveel wordt geëxporteerd. De buffers deze winter raken aardig leeg bij aanhoudend koud weer. In de zomer moeten die opnieuw gevuld .Ik zie geen daling in het vooruitzicht.

        Reageren
        • G

          Goel

          @Kees

          Ik heb het over wereldcapaciteit opwekken LNG. Qatar, VS, Afrika, Zuid-Amerika, enz.
          Trump zegt juist: “drill baby, DRILL” en gaat heel veel belemmerende wetgeving van de Democraten teniet doen zodat er weer veel olie en gas kan worden gewonnen.

          Dat stroom in Noorwegen zo duur is komt doordat het bij ons zo duur is en zij met hun netwerk verbonden zijn met het VK en Europa.

          De buffers raken ongeveer 3x leeg elke winter (capaciteit opslag ~ 1/3 vh winterverbruik) en wordt continu aangevuld.

          Reageren
    • M

      Meurs

      @Kees

      Ik ook

      Reageren
    • J

      John

      @Kees

      Waarom zie ik energie direct niet

      Reageren
      • P

        Pierre

        @John
        Energie Direct zal dan wel niet bij deze twee Top-5 tabelletje horen, maar daar buiten vallen. En zijn nog een stuk of 100 andere contracten die buiten deze tabellen vallen.

        Reageren
  • W

    Will Eisinga

    Je kan zelf kijken op ANWB uurtarieven. Vandaag was de prijs van 00:00 uur tot 06:00 uur 13 cent per kWh. Belasting 13 cent per kWh. Dat is 100% belasting. Ik heb groene stroom. 100% belasting op groene stroom. Soms is de prijs 1 cent per kWh. De belasting blijft 13 cent per kWh. 1300% belasting op groene stroom. Daar moet Lakeman naar kijken en een rechtszaak aanspannen.
    1300% belasting op groene stroom is een woekerpolis verdienmodel. Dat moet anders. Lakeman kan dat onderzoeken. Stop 100% belasting op groene stroom en stop 1300% belasting op groene stroom.

    Reageren
    • J

      Johan

      @Will Eisinga
      Idd. Laten we er altijd 700% van maken, wel zo eerlijk…

      Ik geniet nog ff van gratis groene stroom met 0% belasting

      Reageren
    • G

      Goel

      @Will Eisinga

      Hoeveel Vermindering Energiebelasting heb je in die berekening meegenomen?

      In de praktijk betaal je 6% (eenpersoonshuishouden) tot enkele tientallen procenten energiebelasting.

      Reageren
      • P

        Pierre

        @Goel
        Eerlijkheidshalve moet je die vermindering energiebelasting wel verdelen over je elektra en je gasrekening. Hij wordt nu helemaal van je elektra rekening afgetrokken.
        Als je dat doet kom je uit op een hoger belastingpercentage.

        Reageren
  • L

    Lion

    In jouw overzicht is Oxxio voordeliger dan Engie en toch staat Engie bovenaan de lijst???

    Reageren
    • R

      Rob

      @Lion

      Zoals Bart in zijn tekst onder de tabel zelf al aangeeft komt dit door de hogere korting die Engie geeft tov Oxxio. Het gaat om het totaalplaatje.

      Reageren
      • K

        Koen Kuijper

        @Lion
        Wat @Rob zeg klopt inderdaad. Engie heeft lagere vaste kosten en een hogere korting!

        Reageren
    • P

      Piero

      @Lion kunt mij aub zeggen waroom totaal energie nergens te vinden is in alle di energie leverancier? Ik ben in 6 manden van het voorschoot faktuur van kleine woning 29,14 maand op bijna het dubbele 41,70. Kan jemand mij helpen om dat te begrijpen? En welke stroom leverancier voordeliger is? Hoe kan een persoon het vertrouwen terug krijgen als ik,bij deze”vrije markt” zonder nog voor de 100ste keer opnieuw false voorstellen,en liegende, fraudeur, energie leverancier vermeiden?? Kan mij jemand een rad geven, welche het eerlijke, transparantie goede koop leverancier??? Bedankt mich nu al voor de hulp uit deze confrontatie, consumenten groep.

      Reageren
      • P

        Pierre

        @Piero
        Vul de Energievergelijker in die je in het menu op deze pagina kunt vinden.
        Dan vind je de voor jou voordeligste leverancier.
        Kijk wel uit dat je niet vroegtijdig een lopend contract afbreekt, want dan krijg je te maken met contractbreuk en flinke kosten.

        Reageren
  • S

    San

    De conclusie van dynamisch vind ik een beetje kort door de bocht.

    Al ruim 2 jaar zit ik op een dynamisch contract voor stroom en ja vandaag ligt hij rond de 0,31. Maar alles heeft te maken met de situatie (zonnepanelen of niet) en je verbuikersgedrag.

    Gemiddeld zit ik zelf gedurende de wintermaanden op max 0,25 en tussen april en oktober dik onder de 0,20 (zomermaanden zelfs 0,11).

    Zeer afhankelijk van de situatie en je gedrag dus. Wanneer zet je de vaatwasser/wasmachine aan of laadt je je auto op? Als je slim met je energie omgaat (en veel dynamische aanbieders helpen je daarbij) is er prima wat te halen met een dynamisch contract.

    Reageren
  • M

    Marc

    Vattenfall berekent over januari aan vaste kosten over gas 30,00 euro en op elektra – 6,00 euro .
    Totaal dus alweer 24,00 euro en geen 20,00 euro. Is dus alweer 4 euro meer maakt per jaar toch weer 48,00 euro.
    Als we dit maal 2 miljoen klanten doen , zoals zij zelf vermelden maakt dit 96 miljoen euro.
    Puur omdat ze van – 10,00 euro naar -6,00 euro typen bij de stroom vaste kosten.
    Ik zet de kachel wel weer van 16 naar 15 graden.
    Met dank aan VATTENFALL.

    Reageren
    • B

      Bonnie vd V

      @Marc
      15 graden?heb je de ijspegels bijna aan de neus hangen

      Reageren
    • P

      Pierre

      @Marc
      Dat de vaste kosten voor elektra per 1 januari met ca € 4,00 zijn gestegen, ligt niet aan Vattenfall, maar aan de gestegen kosten voor Netbeheer en verlaging van de Vermindering Energiebelasting, die door de regering is bepaald.

      Reageren
  • E

    Ed

    Is er ook iets te zeggen over teruglevering kosten?

    Reageren
  • A

    Ad

    In Almere heb je geen keus. Ivm stadsverwarming, je betaald je scheel hier.

    Reageren
    • G

      Goel

      @Ad

      In de politiek wordt (eindelijk) ism belangengroep gewerkt aan een betere oplossing (lagere kosten voor de gebruiker).
      Of dit voor bestaande contracten voor stadsverwarming gaat gelden lijkt mij onwaarschijnlijk (helaas).

      Reageren
  • M

    Mark

    Ik zou toch nog even goed naar de voorwaarden kijken. Bij Vattenfal krijg je bij aanmelding direct al 10% korting en na 3 jaar zelfs 25% korting. Dit is blijvende korting. Hiermee is vattenfal eigenlijk veel gunstiger dan de goedkoopste waarbij je een eenmalige korting rekent. En je hoeft niet elk jaar bezig te zijn met overstappen om de welkomstbonus te krijgen.

    Reageren
    • T

      Tim

      @Mark
      Die korting krijg je alleen als je ook gas afneemt. Met alleen stroom krijg je geen korting

      Reageren
      • A

        A.W. van Maris

        @Tim
        Is in zijn totaliteit gunstiger

        Reageren
    • H

      Henk

      @Mark Klopt . En ik heb zonnepanelen . Mijn verbruik op jaar basis 200 kwh. Heb nog een zgn domme meter die terugloopt. Tot nog toe geen probleem bij Vattenfall. Het is een Zweeds staats bedrijf . Hadden wij ook kunnen hebben. Groeten Henk Bos

      Reageren
    • G

      Goel

      @Mark

      Is die korting niet alleen op de vaste (abonnenemt) kosten, en niet op de energieprijs?

      Reageren
    • P

      Pierre

      @Mark
      Die korting krijg je alleen over de kale stroomprijs, en is na die 3 jaar niet hoger dan ca 3 a 4 cent per kWh.

      Reageren
  • E

    Erik

    April ’24 voor 3 jaar vast gegaan bij Eneco. 1,20 voor gas en 0,29 voor stroom. Wilde ipv het allergoedkoopste vooral risico afkopen.

    Reageren
  • R

    Ronald

    Gezien de tarieven hierboven mag ik nog niet klagen, nl: 0,273 voor stroom en 1,383 voor gas. In december vorig jaar nog variabel en per 1-1 dit jaar een 1-jarig contract bij Eneco. Aan het einde van het jaar maar eens weer kijken wat voor voorstel Eneco mij geeft en vervolgens gaan vergelijken met andere aanbieders.

    Reageren
  • M

    M. Bruins

    Mijn energie contract bij vandebron loopt tot medio juni 2025.
    Kan ik nu al bij een aanbieder vastleggen om vanaf die datum over te gaan ?

    Reageren
    • G

      Goel

      @M. Bruins

      Rechsboven deze pagina staat een knop “Contact”. Zij helpen je graag verder!

      Reageren
    • K

      Koen Kuijper

      Dat is nog wel wat vroeg. We helpen je graag medio april verder. Je kunt mij dan persoonlijk bereiken via deze pagina.

      Reageren
    • E

      essent

      @M. Bruins, dit is niet mogelijk bij alle energieleveranciers alleen bij de grotere. Als ik je een energie leverancier zou mogen aanbieden, zou het Essent zijn. Goedkoop, service en 100% Nederlandse stroom.

      Reageren
      • G

        Goel

        @essent

        Hoezo? Ongeveer 2 maanden voor het einde van je contract kan je bij *alle* energieleveranciers een contract afsluiten.

        Gebruik daarvoor de Energievergelijker (bovenaan deze pagina).

        Reageren
    • J

      Johan

      @M. Bruins

      U moet nu ZEKER GEEN nieuw energiecontract regelen want de tarieven zijn nu relatief erg hoog!
      Die zullen naar beste verwachting in de loop van het voorjaar gaan dalen, m.n. doordat er dan minder gas verbruikt wordt alsmede veel meer stroom wordt opgewekt door de vele zonnepanelen in NL. Dus zowel de gas- als stroomtarieven gaan daardoor lager worden.
      Ik adviseer nog steeds GEEN 3jaarscontract omdat een eventueel – en gehoopt – vredesverdrag tussen Rusland en Oekraïne de energieprijzen behoorlijk zal doen dalen.
      Wacht dus rustig af.

      Reageren
      • M

        Mo

        @Johan

        Als je in deze onrustige wereld wil ‘afwachten’ bega je wel groot een risico,vast zetten geeft heel veel rust!

        Reageren
        • G

          Goel

          @Mo

          Het hangt een beetje van de persoonlijkheid af. De een gaat voor zekerheid, de andere voor kansen op goedkoper (maar ook risico).

          Voor beiden valt wat te zeggen en doorslaggevend is wat bij jouw persoonlijkheid past.

          Ik ga uit van de futures die zeggen dat er aanzienlijk meer gasopwek capaciteit bij komt. Vandaar dat die futures ook een dalende trend tm 2028 laten zien.

          Reageren
          • M

            Mo

            @Goel

            Ik zou dat heel graag willen geloven dat rond 2028 een dalende trend te zien is,laten we het met zijn alle hopen.

            Reageren
          • G

            Goel

            @Mo

            De daling begint al dit jaar 🙂

            Reageren

Schrijf een reactie

Het e-mailadres blijft prive.